herb GidelGIDLE

PISZĄ O GMINIE

W numerze 28 (334) Tygodnika „Komi i Czemu” z dnia 13 – 19 lipca 2005 r. ukazał się artykuł który w całości publikuję za zgodą Redakcji KiCz oraz autora i z materiałów przekazanych Redakcji Serwisu.
Webmaster
Złota Górka, to małe wzniesienie za Gidlami, przy drodze na Niesulów

Gidelskie zabytki sakralne.

WAKACYJNE WOJAŻE
W cyklu wakacyjnych propozycji na wycieczki po regionie, tym razem zapraszamy do odwiedzenia miejscowości Gidle. Wieś znana jest w świecie z obecności cudownej figurki Matki Boskiej Gidelskiej..
Historia figurki sięga kilku wieków. Według opowieści znalazł ją podczas orki w maju 1515 roku miejscowy rolnik, Jan Czeczek. W miejscu tego zdarzenia stoi dziś bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej. Opiekujący się nią Dominikanie są w posiadaniu księgi z licznymi wotami i świadectwami uzdrowień. Będąc w bazylice polecam obejrzeć wspaniale zdobione ołtarze - rokokową nawę główną z 1796r., ołtarze boczne: św. Dominika, św. Piotra z Werony, św. Jacka, Matki Bożej Różańcowej, a już obowiązkowo kaplicę Matki Bożej Gidelskiej. Po modlitwie i zwiedzeniu wnętrza świątyni jest możliwość zakupu pamiątek i wina, w którym obmywana jest co roku cudowna figurka. Na wino należy dać ofiarę „łaska”.
Po wyjściu ze świątyni można udać się na tzw. „Złotą Górkę”. Jest tam piękna kapliczka zbudowana na pamiątkę koronacji MB. Gidelskiej, co miało miejsce w roku 1923.
modrzewiowy kościółek św. Marii Magdaleny
Wróćmy jednak do samych Gidel, a mianowicie do dwóch pozostałych kościołów. To tutaj znajduje się wspaniały modrzewiowy zabytek, według niektórych podań wzniesiony przez Poraitów (krewni św. Wojciecha), tuż po chrzcie Polski. Według historyków, kościół został jednak zbudowany później, bo na przełomie XV i XVI wieku.
Od wieków też przy kościółku stoi potężny dąb, mogący pamiętać czasy piastowskie. I pozostał nam ostatni punkt wycieczki, czyli kościół pokartuzki. Barokowy obiekt pochodzi z lat 1751–1767. Zwraca też uwagę brama do niego prowadząca. Gmina Gidle to jednak nie tylko kościoły ale wiele innych ciekawych miejsc. O nich może innym razem.

Tomasz M.Kolmasiak


foto autor


BIBLIOGRAFIA:
–„Szkice z dziejów gminy Gidle” – praca zbiorowa pod red. Andrzeja J.Zakrzewskiego; Gidle 1999.

Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.