„…Wieś Kobiele Wielkie położona pomiędzy dwoma pagórkami, otoczona lasem przeważnie iglastym, składająca się z 70 gospodarstw oraz majątku hrab. Sobańskich. W majątku huczy młyn motorowy, a dając elektryczność upiększa w nocy cichą wioskę, co dla podróżnych jest drogowskazem…”

pisała „Gazeta Radomskowska” dn. 3 kwietnia 1927 r.

„MARZĘ, BY ZATRZYMAĆ CZAS,
POKAZAĆ WIEŚ ZAPOMNIANĄ”

Wł. St. Reymont

Szukając dziś w Kobielach Wielkich drogowskazów – jak przekazywać i kultywować piękno tradycji odnaleźliśmy ten stary młyn. To właśnie tutaj mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich. To w starym młynie znajduje się Izba Regionalna poświęcona pamięci wielkiego pisarza – noblisty Władysława Stanisława Reymonta – urodzonego dnia 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich.
Izba Regionalna - Reymont
Realizując pomysł utworzenia małego muzeum – dwanaście lat temu – miałam nadzieję na odnalezienie pamiątek związanych z życiem i twórczością Reymonta, ponieważ jednak to się nie udało, miejsce to przerodziło się w stałą ekspozycję Izby Regionalnej. Dziś mieszczą się w niej liczne eksponaty związane z dawnym życiem mieszkańców Kobiel Wielkich, a wśród nich wiele starych ciekawych książek, czasopism, zdjęć i obrazów.
Izba Regionalna 1
Są też przedmioty codziennego użytku: żelazka, niecki, kierzanki, międlice do lnu, maglownice, kołowrotki, krosna, kołyska, tary, lampy naftowe, jak również sprzęty służące w gospodarstwie m.in. fragmenty uprzęży, przeźmiona, kosy, sierpy, przetaki i inne przedmioty służące wielu pokoleniom. Przechowywane na strychach przetrwały, by teraz przywoływać pamięć dawnych dni i dawać świadectwo jak żywa kultura duchowa i materialna łączyła Kobielską społeczność.
Przedmioty codziennego użytku
Ewa Trzonkowska
2007 r.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich

Powrót – Back


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.