26 lipca 2005 r. w kościele parafialnym w Kobielach Wielkich, obok dorocznych uroczystości odpustowych, miało miejsce poświęcenie odrestaurowanego ołtarza oraz budząca wiele emocji loteria fantowa. Inicjatorem odnowy wnętrza świątyni i obchodów lipcowych był ks. kanonik mgr Sławomir Wojtysek, proboszcz kobielskiej parafii.

Kobielska święta Anna

Poniedziałkowa uroczystość była oficjalnym zakończeniem pewnego etapu prac restauratorskich prowadzonych w kobielskiej świątyni przez mgr Maria Góralczyk z Częstochowy. Odnowiony został drewniany ołtarz, który zastąpił dotychczasowy kamienny, główny obraz Matki Boskiej Łaskawej oraz portret drugiego z patronów świątyni – św. Marcina. Znacznych rozmiarów portret zasłania w chwilach mniej uroczystych niewielkich rozmiarów kobielską Madonnę unoszoną i wspieraną przez rzeźbionych aniołów. Wertykalne kompozycje kwiatowe i kadzidlany dym uczyniły – na czas trwania ceremonii – prezbiterium bardziej niż zwykle „uduchowionym”. Poświęcenia ołtarza dokonał oraz poprowadził sumę odpustową arcybiskup dr Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W swojej homilii zaznaczył, iż ilość łask płynących od Łaskawej Pani zależy wyłącznie od naszej w nie wiary. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie i goście, koła różańcowe i Akcja Katolicka, starosta Michał Deszcz oraz członkowie PSL. O oprawę muzyczną zadbał chór Laudate Dominum z Żarek pod kierownictwem Edwarda Kulawiaka.
W niedzielę poprzedzającą odpust uczestnicy Akcji Katolickiej rozpoczęli rozprowadzanie losów loterii fantowej. Nagrody ufundowały osoby prywatne i sponsorzy. Fundusze uzyskane z loterii będą przeznaczone na dzieci biedne i wychowujące się w rodzinach patologicznych. Zwycięzców siedmiu głównych nagród wylosował ks. arcybiskup. Ale ani rower górski, telefon, radiomagnetofon czy meble nie wzbudziły takich emocji, jak koza z koźlęciem podarowane przez znanego czytelnikom „Gazety” felietonistę Stefana. Ten żywy fant stał się naturalnym pomostem łączącym przedwojenną tradycję (prosiąt lub królików w roli głównych fantów) ze współczesnością.
Beata Anna Symołon

Galeria foto z uroczystości
Powrót – BackCopyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski   wszelkie prawa zastrzeżone.