herb Pławna   PŁAWNO

Ciekawostki historyczne


JAK ZNALEŹĆ SKARB …

Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko. W ciągu jednego pokolenia, jeśli się uważnie przyglądamy otoczeniu, zmiany łatwo zauważyć. Oto przykład z Pławna. Rzeka Warta jeszcze w latach 40-tych ubiegłego wieku miała swoje koryto tuż przy pierwszych domach. Powodzie, wylewy i podtopienia były rzeczą dość częstą. W kierunku wsi Gowarzów i Ludwików trzeba było przeprawiać się przez dwa mosty. Jeden był tuż przy pierwszych zabudowaniach a drugi dość marny i niepewny nad sporym stawem o wymiarach około 200 metrów na 80. Teren obok bagnisty i grząski. W okresie I wojny światowej przez okoliczny teren przesuwały się często wojska austro – węgierskie i rosyjskie.
Właśnie oddział wojsk rosyjskich, który wiózł jaszczyk z żołdem dla oficerów (wypłacano im wtedy w złotych 5-cio i 10-cio rublówkach) utopił w bagnie jeziorka między innymi ten ładunek. Że nie jest to fantazja niech świadczy fakt, że w roku 1934 bogaci żydzi z Pławna założyli spółkę, aby wypompować wodę ze stawu i jaszczyk wydobyć. Musieli oni mieć absolutną pewność, co do tego faktu, gdyż znając społeczność żydowską, wiemy jak niechętnie inwestowali swoje pieniądze w ryzykowne przedsięwzięcia. Sprowadzono maszynę parową i przy jej pomocy przez dwie doby pompowano wodę.

Osuszany staw

Niestety próba się nie powiodła. Podziemne źródła, gdy poziom wody się obniżył bardzo się uaktywniły i pewnej części nie dało się już wypompować. Wyłapano tylko około 10 beczek ryb. Na dnie stawu znaleziono pocięte zwłoki pani K., która kilka tygodni wcześniej zaginęła.
Gdy nowe koryto rzeki skierowano przez wymieniony staw woda szybko zasypała go piaskiem, choć miejscami jego głębokość dochodziła do 5 metrów. Rzeka Warta płynie teraz dalej od domostw i podtopienia rzadko się widuje, ale podsiąki z gruntu jeszcze zalewają piwnice domów położonych najbliżej rzeki.
A co, dla kogo jest skarbem, niech każdy decyduje sam i niech o niego zabiega. W tych zabiegach życzę wszystkim dużo szczęścia i powodzenia.

Bolesław Bartnik
lipiec 2011 r.
Powrót – Back


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone.