herb Pławna   PŁAWNO

PROŚBA O POMOC


Poszukiwania przodków

     Pod koniec stycznia 2010 r otrzymałem drogą elektroniczną na adres Portalu bardzo ciekawy list od pana Marcina Mendaka, którego fragment cytuję:


…„Jestem wnukiem Wacława Mendaka i synem Juliana Mendaka. Od jakiegoś czasu tworzę drzewo genealogiczne niestety, wszyscy którzy mogli mi w tym pomóc już nie żyją. Kiedyś obiecałem ojcu, że poznam historię mojej rodziny i byłbym dozgonnie wdzięczny za odrobinę pomocy.

Wacław Mendak z synami

Wacław Mendak z synami Julianem i Józefem


Wacław Mendak z bratem

Wacław Mendak (z prawej) i jego brat Józef (Wrocław)


Wacław Mendak w wojsku

Wacław Mendak (z prawej)

Dokopałem się dzięki waszej stronie do informacji uczęszczania mojego dziadka Wacława do szkoły w Pławnie w 1938/39 (rocznik 38/39 poz.20 dop.Z.W) wiem, że mieszkał w miejscowości Wojnowice wraz z rodzicami Franciszkiem Mendak i Teklą Mendak z domu Machalska.

Grób Tekli Mendak

Wacław Mendak przy grobie prababci Tekli Mendak (miejsce nieznane)


Pradziadek Franciszek Mendak mieszkał w budynku poczty w Pławnie dokopałem się jeszcze do informacji, że mógł też umrzeć w 1942 w szpitalu w Radomsku.
Pradziadek Franciszek Mendak zmarł na wojnie o ile mi dobrze wiadomo, ale tu powstaje pewna nieścisłość www.dzialoszyn.pl/uploadf/pomnik.pdf pod tym adresem znajduje się nazwisko Mendak Franciszek, ale nie wiem czy to on poza tym wiek się nie zgadza i chciałbym to ustalić skąd pochodził mój pradziadek a marzeniem moim jest dotarcie do jego rodziców, czyli chcę sięgnąć do początków 1800 r. Nie wiem skąd pochodzą jedna z informacji mówi, że z dawnych ziem koło Lwowa, ale tego nie jestem pewien. Może gdzieś w dokumentach będzie, kto był ojcem i matką Franciszka Mendaka i skąd pochodzi, czy z dziada pradziada z okolic Pławna czy jednak spod Lwowa.
Czy istnieją jakieś dokumenty z USC albo księgi parafialne gdzie można zajrzeć? Widzę, że historię ziemi radomszczańskiej macie pięknie udokumentowaną i może jakiś ślad po rodzinie Mendak też tam jest.”…


     Portal zawiera tysiące nazwisk i ze względu na specyfikę budowy (trwałość informacji w tym samym miejscu) nie jest to list odosobniony. Wiele podobnych spraw dotyczących genealogii rodów lub połączenia zerwanych więzi rodzinnych udało się załatwić pozytywnie a kilka jest jeszcze w toku. Oczywiście nie jestem w stanie załatwić takich spraw sam ze względów oczywistych, ale istnieje „łańcuch” LUDZI DOBREJ WOLI, na których pomoc mogę liczyć i nigdy się nie zawiodłem. Zawsze na rozsyłane apele i zapytania znajdują się SZLACHETNI posiadający szczątki informacji, które zebrane w jednym miejscu pozwalają na szersze opracowanie i często całkowite wyjaśnienie zadanego tematu. Mam nadzieję, że i w tej sprawie znajdą się LUDZIE DOBREJ WOLI, którzy zechcą pomóc panu Marcinowi.

     Oczywiście w sprawach związanych z Pławnem i okolicami zwracam się do pana Bolesława Bartnika z Pławna autora Monografii tej miejscowości, historyka - pasjonata i bardzo miłego kontaktowego człowieka, który jest prawdziwą „kopalnią wiedzy” o tamtych terenach, ludziach i wydarzeniach. Na spotkaniu w dniu 19 lutego 2010 r. zgodnie z moimi przewidywaniami pan Bolesław obiecał pomóc w miarę swych możliwości w wyjaśnieniu sprawy przedstawionej w liście.

APEL

     Ktokolwiek posiada informację choćby szczątkową na przedstawiony temat proszony jest o kontakt z Portalem (noworadomsk@republika.pl tel. 502 79 29 89, adres pocztowy na stronie startowej) lub z Bolesławem Bartnikiem w Pławnie. Przyznać muszę że liczę także na owocny kontakt z Polonią w USA jak w innych sprawach tego typu.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Marcina Mendaka publikowane za Jego zgodą

Zdzisław Wiśniewski
luty 2010 r.     

     W dniu 26 lutego 2010 r spotkałem się z panem Bolesławem ponieważ miał już sporo zebranych informacji które należało przesłać do zainteresowanego. Wymagają one jeszcze uzupełnienia i weryfikacji. Pan Bartnik odnalazł grób Franciszka Mendaka. Sprawa nadal jest w toku.

Grób Franciszka Mendaka

Bolesław Bartnik przy odnalezionym grobie Franciszka Mendaka na cmentarzu w Pławnie


Tabliczka na grobie


Powrót – Back


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone.