INFORMACJA
o XVI Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej
Przedbórz – Góry Mokre 2007

XVI Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej odbył się w dn. 11–16 sierpnia 2007 r. w Przedborzu i Górach Mokrych. W bieżącym roku przypada 165 rocznica urodzin Poetki.
Od 10 lat patronat nad festiwalem sprawują Marszałkowie Senatu RP, w br. patronat objął Pan Bogdan Borusewicz. Każdego roku na festiwal przyjeżdża ok. 400 uczestników /dzieci, młodzież, dorośli/ z różnych stron świata, aby recytować i śpiewać utwory M. Konopnickiej. Maria Konopnicka jest znaną i cenioną Poetką nie tylko w Polsce. Jej twórczość to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej – ziemi polskiej – jej wiersze wciąż wzruszają czytelników w kraju i rzesze Polonii. Nasza wielka Poetka w swych utworach patriotycznych upamiętniała ważne wydarzenia historyczne. Twórczyni Roty na trwałe zapisała się we wdzięcznej pamięci potomnych.
Warunkiem uczestnictwa w turnieju recytatorskim jest wykonanie dwóch wybranych utworów Marii Konopnickiej w języku polskim. Natomiast udział w turnieju poezji śpiewanej uwarunkowany jest wykonaniem dwóch utworów opartych na tekstach Marii Konopnickiej (w języku polskim lub swojego kraju). Głównym celem konkursu jest popularyzacja twórczości M. Konopnickiej na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego.
W wielu krajach świata działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do Festiwalu oraz propagowanie idei Festiwalu w różnych środowiskach. Dotychczas w Festiwalu brali udział przedstawiciele Polonii m. in. z Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Mołdawii, Szwecji, Anglii, Kazachstanu, Węgier, Kamerunu, Palestyny, Chorwacji, Izraela, Bułgarii, Wietnamu, Norwegii i Estonii, Albanii, USA, Danii, Francji, Chin, Maroko, Australii i Niemiec, Kamerunu i innych państw. Uczestnicy wywodzą się z polskich szkół, stowarzyszeń kulturalno–oświatowych, uczelni wykładających filologię polską, a także innych organizacji polonijnych. W niektórych środowiskach polonijnych ze względu na dużą ilość osób chętnych do przyjazdu, organizowane są eliminacje na Festiwal do Przedborza i Gór Mokrych.
Oprócz części konkursowej, podczas Festiwalu odbywają się różne imprezy towarzysząc, recitale, spotkania autorskie, koncerty. W ubiegłych latach podczas festiwali wystąpili znani polscy aktorzy i piosenkarze, m.in.: Wojciech Siemion, Barbara Krafftówna, Michał Kret, Dariusz Jakubowski, Violetta Villas, Stanisław Mikulski, Renata Zarębska, Lidia Stanisławska, Sława Przybylska, Janusz Tylman, August Kowalczyk i inni. Poza tym organizowane są ogniska, dyskoteki, wyjazd do miejsc związanych z życiem i twórczością M. Konopnickiej oraz wyjazd do Częstochowy na Jasną Górę, który uczestnicy bardzo sobie cenią. Najlepsi wykonawcy otrzymują nagrody i wyróżnienia pieniężne, rzeczowe, dyplomy i okolicznościowe plakietki.
Każdego roku na festiwalu gości i spotyka się z uczestnikami prawnuk Marii Konopnickiej Pan Jan Bielecki z Warszawy wraz z małżonką oraz inni potomkowie Poetki – Joanna Modrzejewska, Maria Rajpold.


PROGRAM
XVI Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej
Przedbórz – Góry Mokre, 12 – 15 sierpnia 2007 r.

12 sierpnia 2007 r. /niedziela/

godz. 900   – konkurs recytatorski / MDK Przedbórz /
godz. 1500 – uroczyste otwarcie Festiwalu /Rynek/
                 – występ chóru Cantabile
                 – występy artystyczne uczestników zagranicznych
godz. 1800 – koncert Haliny Kunickiej i Czesława Majewskiego

13 sierpnia 2007 r. /poniedziałek/

godz. 900   – konkurs recytatorski /sala MDK/
godz. 1400 – konkurs poezji śpiewanej
godz. 1800 – recital Wojciecha Siemiona
                 – warsztaty teatralne Doroty Dobrowolskiej – Ferenc

14 sierpnia 2007 r. /wtorek/

godz. 1000 – poranek poetycki /sala MDK/
godz. 1400 – wyjazd uczestników do Gór Mokrych
godz. 1430 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową M. Konopnickiej w Szkole Podstawowej w Górach Mokrych godz. 1500 – Konkurs Piosenki i Pieśni o Ojczyźnie /plac szkolny/
                 – programy dowolne uczestników zagranicznych
godz. 1700 – występ Tomasza Bednarskiego
godz. 1800 – recital Jarosława Chojnackiego
godz. 1900 – koncert Bohdana Łazuki

15 sierpnia 2007 r. /środa/

godz. 1000 – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Turystyczno–Przyrodniczej /MDK Przedbórz/
godz. 1400 – ogłoszenie wyników, koncert laureatów /Rynek/
godz. 1700 – recital Haliny Frąckowiak
godz. 1830 – występ zespołu wokalno – tanecznego „Los Bomberos”
godz. 2000 – zabawa pod gwiazdami – zespół „Toast”

Serdecznie zapraszamy w następnych latach

Opracowano na podstawie informacji Organizatorów.

Fotoreportaże obejmujące cztery dni składają się z 582 fotografii.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich festiwalowych Przyjaciół z lat ubiegłych i nowopoznanych.
Administrator portalu i fotoreporter Festiwalu – Zdzisław Wiśniewski.


WYNIKI I FOTOREPORTAŻE

Powrót – Back


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.