Festiwal logo

XVII Festiwal pod znakiem „Roty”.

Festiwal Konopnickiej narodził się z zafascynowania jej poezją jednego człowieka – Władysława Obarzanka. Temu mieszkańcowi niewielkiej wsi Gór Mokrych i miasta Przedborza, które okres intensywnego rozwoju ma już za sobą, udało się powołać wpierw lokalny oddział Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, a później stworzyć poetycki festiwal, w pierwszych latach o zasięgu ogólnopolskim, a od siedemnastu lat – światowym.

Władysław Obarzanek

Władysław Obarzanek

Od 11 lat patronat nad festiwalem sprawują Marszałkowie Senatu RP. Każdego roku na festiwal przyjeżdża ok. 400 uczestników /dzieci, młodzież, dorośli/ z różnych stron świata, aby recytować i śpiewać utwory M. Konopnickiej. Maria Konopnicka jest znaną i cenioną Poetką nie tylko w Polsce. Jej twórczość to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej – ziemi polskiej – jej wiersze wciąż wzruszają czytelników w kraju i rzesze Polonii. Nasza wielka Poetka w swych utworach patriotycznych upamiętniała ważne wydarzenia historyczne. Twórczyni Roty na trwałe zapisała się we wdzięcznej pamięci potomnych. Właśnie w 2008 roku minęła setna rocznica jej napisania i taka była myśl przewodnia XVII Festiwalu.

100 lecie Roty

W wielu krajach świata działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do Festiwalu oraz propagowanie idei Festiwalu w różnych środowiskach. Dotychczas w Festiwalu brali udział przedstawiciele Polonii m. in. z Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Czech, Słowacji, Mołdawii, Szwecji, Anglii, Kazachstanu, Węgier, Palestyny, Chorwacji, Izraela, Bułgarii, Wietnamu, Norwegii, Estonii, Albanii, USA, Danii, Francji, Chin, Maroko, Syrii, Australii, Niemiec, Kamerunu, Sri Lanki i innych państw. Uczestnicy wywodzą się z polskich szkół, stowarzyszeń kulturalno – oświatowych, uczelni wykładających filologię polską, a także innych organizacji polonijnych. W niektórych środowiskach polonijnych ze względu na dużą ilość osób chętnych do przyjazdu, organizowane są eliminacje na Festiwal do Przedborza i Gór Mokrych.

Scena na Rynku w Przedborzu

Już od 17 lat w połowie sierpnia przez 4 dni Przedbórz i Góry Mokre stają się światowym centrum poezji Marii Konopnickiej. Organizowany jest wtedy kolejny Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej, jedyna taka impreza na całym świecie, podczas której spotykają się miłośnicy twórczości Poetki oraz nasi rodacy kultywujący tradycje i język swoich przodków. Przyjeżdżają do nas przedstawiciele różnych organizacji, instytucji polonijnych oraz szkół polskich niemal z całego świata.

Podczas festiwalu oprócz twórczości Marii Konopnickiej uczestnicy prezentują poza konkursem własne dowolne programy artystyczne, poza tym biorą udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez znanych twórców. Uczestnicy nawiązują między sobą bliższe kontakty i przyjaźnie. Udział biorą wykonawcy między 5 a 80 rokiem życia, czyli różne pokolenia Polaków rozsianych po całym świecie.

Komisja Festiwalu

Jury Festiwalu

W dniach 14–17 sierpnia 2008 r. po raz siedemnasty miłośnicy Marii Konopnickiej spotkali się na Światowym Festiwalu Poezji Poetki, który odbył się w Przedborzu i Górach Mokrych. W Festiwalu wzięło udział ok. 300 gości. Wśród przybyłych znaleźli się reprezentanci: Rosji, Ukrainy, Litwy, Syrii, Białorusi, Estonii, Niemiec i Sri Lanki. Spośród występujących komisja w składzie: Jan Bielecki (przewodniczący komisji jury), Maria Rajpold, Bogusław Nowak i Wojciech Siemion wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). W trakcie trwania Festiwalu mieliśmy okazję wysłuchać występów recytowanych i poezji śpiewanej.

80 urodziny Wojciecha Siemiona

Wojciech Siemion (z lewej) otrzymuje kwiaty i życzenia z okazji 80 rocznicy urodzin i 50–lecia pracy artystycznej

Oprócz części konkursowej podczas Festiwalu odbyły się także imprezy towarzyszące, recitale, spotkania autorskie i koncerty. Zaprezentował się m.in. Jarosław Chojnacki, Dariusz Kordek, mieliśmy również przyjemność wysłuchać koncertu poetyckiego Wojciecha Siemiona, który obchodził 80 rocznicę urodzin i 50 – lecie pracy artystycznej, recitalu Sławy Przybylskiej, recitalu piosenkarskiego Danuty Błażejczyk. Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiły dotarcie artystki Violetty Villas, nie odbył się koncert planowany w dniu 16.08.2008 r.

Laureaci Konkursu Poetyckiego

Od lewej Kamil Jakub Rousseau i Edmunda Bogdanka w środku Poseł do Sejmu RP Krzysztof Maciejewski

Był także poranek poetycki połączony z rozdaniem nagród dla laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Mojej Ojczyźnie” organizowanego przez Towarzystwo Pamiętnikarstwa w Górach Mokrych, w którym dwoje radomszczan zdobyło laury - Kamil Jakub Rousseau oraz Edmunda Bodanka. Nagrody przybyłym laureatom wręczał Poseł do Sejmu RP Krzysztof Maciejewski. Odbył się także Koncert Patriotyczno Religijny z okazji 100 rocznicy napisania „Roty”. Można było oglądać wystawę zdjęć autorstwa Czesława Polcyna, prezentującą Światowe Festiwale Poezji Marii Konopnickiej z lat ubiegłych oraz wystawę prac fotograficznych Stanisława Zielankiewicza, który przyjechał na Festiwal z Omska (Syberia). Na zakończenie tradycyjnie odbyła się zabawa pod gwiazdami.

Pokoik redakcyjny

Dzięki pomocy pani Małgorzaty Błaszczyk dyrektorki MDK w Przedborzu oraz życzliwej kierowniczce przedborskiego internatu pani Barbarze Malendzie (gdzie byliśmy zakwaterowani) jako portal noworadomsk.pl zorganizowałem pokój redakcyjny wyposażony na bazie własnego sprzętu w komputery gdzie uczestnicy Festiwalu mogli zgrać na CD/DVD karty pamięci z aparatów fotograficznych oraz otrzymać płytkę CD z aktualnymi zdjęciami Festiwalu. Mam nadzieję na bardziej rozbudowane „centrum redakcyjne” w roku przyszłym a może i w dalszych latach, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie.

Grupa
W pokoju

Festiwale w Przedborzu są tak piękne i wzruszające, że już po zakończeniu tęsknię za kolejnym, aby spotkać znajomych polonusów i poznać nowych. Dane mi było uczestniczyć w czterech kolejnych i żyję nadzieją na następne. Spotkania z panem Janem, Marysią oraz innymi uczestnikami to prawdziwe uczty intelektualne i duchowe. Serdecznie wszystkich uczestników Festiwali pozdrawiam i chcę Was widzieć w latach następnych.

Z.W.
Opracowano na podstawie informacji MDK w Przedborzu, UM Przedbórz oraz notatek własnych.

PROGRAM

FOTOREPORTAŻE

Powrót – Back


Copyright © 2000 – 2008 www.noworadomsk.com Wszelkie prawa zastrzeżone.