600 – lecie Przedborza

W 2005 roku przypada 600 rocznica odnowienia przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich Przedborza. To czas pewnego etapu w życiu miasta, nie zaś granica jego historii i miejskości, które są znacznie dłuższe. Zniszczenie w czasie pożarów dokumentu lokacyjnego uniemożliwia ustalenie pewnej daty narodzin miasta, która umownie przypada na okres rządów Kazimierza Wielkiego, choć w rzeczywistości może być jeszcze wcześniejsza.
Miejsce nie napisanej dotąd monografii Przedborza wypełniły okolicznościowo przygotowane zarysy historyczne: Danuty Słoniewskiej w wydanym przez miasto folderze i Tomasza A. Nowaka w „Gazecie Radomszczańskiej” nr 37. Stanowią one pewna podbudowę pod szczegółowo opracowywane przez Tadeusza Michalskiego, lecz tylko wybrane, zagadnienia z historii miasta.
Uroczystym obchodom, które odbyły się w dniach 17 i 18 września 2005 r., towarzyszyła prezentacja dorobku twórców ludowych ziemi przedborskiej, wystawa obrazów i rysunków z wiosennego pleneru, który został zorganizowany w Przedborzu przez Stowarzyszenie Ars Populi, występy orkiestr dętych z Przedborza oraz zaprzyjaźnionego czeskiego miasta Pribor, pokazy walk rycerskich Bractwa Rycerskiego z Łęczycy, ludowe tańce i pieśni w wykonaniu zespołów Harman i Canoe. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół „NO TO CO”. A później niebo rozbłysło tysiącem fajerwerkowych gwiazd, by przedborzanie i goście mogli tańczyć na płycie rynku w niepowtarzalnym i nastrojowym oświetleniu.
bas

Foto z uroczystości

Powrót – Back


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.