Logo Radomska


ROK 2010 – ROKIEM KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO


W HOŁDZIE BOHATEROM

W Radomsku, w Parku Solidarności powstaje pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pomnik jest jednym z elementów obchodzonego uroczyście w naszym mieście Roku KWP.

Budowa pomnika

Projekt realizowany jest przez Fundację „PAMIĘTAMY” – www.fundacjapamietamy.pl a partnerami przedsięwzięcia są Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miasto Radomsko. Bryła pomnika ma kształt leżącej litery V symbolizującej zwycięstwo, zwieńczonej kurhanem. Środkowa część pomnika ma przypominać zniszczoną mogiłę symbolizującą miejsce pochówku żołnierzy KWP pochowanych w Bąkowej Górze w skutek represji komunistycznych. Na pomniku znajdzie się główny napis memoratywny o treści:

„PAMIĘCI ŻOŁNIERZY KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO UTWORZONEGO PRZEZ KPT. STANISŁAWA SOJCZYŃSKIEGO „WARSZYCA” † 19 II 1947 POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM W LATACH 1945 – 1955. ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA”

Integralną częścią pomnika są tablice z 230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Lista nazwisk jest efektem pracy Ksawerego Jasiaka – pracownika katowickiego oddziału IPN. Powyżej głównego napisu memoratywnego znajduje się mniejszy napis, powtarzający wołanie zawarte w wierszach Zbigniewa Herberta: „Nie dajmy zginąć poległym”.
Autorem i pomysłodawcą pomnika jest pan Marek Szczepanik – rzeźbiarz, twórca pomników Żołnierzy Wyklętych znajdujących się m.in. w Ostrołęce i Wyszkowie. Pomnik wykonywany jest z granitu i brązu.

Projekt pomnikaNa uroczyste odsłonięcie pomnika 26 września 2010 r. zapraszają:

Prezydent Miasta Radomsko

Komitet Honorowy obchodów Roku Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku

Fundacja „Pamiętamy”
  • 1200 Uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. NMP Królowej Polski ul. Piastowska 45
  • 1400 Odsłonięcie pomnika Park Solidarności ul. Armii Krajowej
Patronat Honorowy nad obchodami w Radomsku Roku Konspiracyjnego Wojska Polskiego przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ś.P. prof. Lech Kaczyński.


Zdzisław Wiśniewski


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone.