Czesław Polcyn – fotograf o naturze podróżnika.
Who is this Czesław Polcyn.

Od wczesnej młodości zajmuje się fotografią. Kolejne setki wykonywanych zdjęć hobby zmieniły w zawód, a fotograficzna pasja stała się przygodą życia. Życia pełnego nowych krajobrazów, podróży, a nade wszystko ludzi rozświetlanych ciepłym spojrzeniem autora zdjęć.
Od 1992 roku jest członkiem działającego w Radomsku Towarzystwa Fotograficznego im Edmunda Osterloffa. Aktywnie uczestniczy w licznych plenerach i wystawach organizowanych przez Towarzystwo w Polsce i za granicą. Ponadto brał udział m.in.: w kieleckich i krakowskich plenerach fotograficznych. Zajmuje się także fotografią prasową, stale współpracuje z „Gazetą Radomszczańską”, jego zdjęcia publikowała „Gazeta Wyborcza”, „Niedziela”, „Nowożeńcy”… Wiele fotografii Polcyna można odnaleźć w albumach: Pilica. Piękno zagrożone, Rezerwaty ziemi piotrkowskiej, Nad górną Wartą i w książce Dziepłuć. Przeszłość jest niedokładna. Kolejne lata otwierają kalendarze wypełnione zdjęciami Czesława Polcyna. Urodę okołoradomszczańskich krajobrazów i architektury prezentują serie pocztówek i folderów wykonane na zamówieni gmin powiatu radomszczańskiego
Jest stałym współpracownikiem niezależnego serwisu informacyjnego regionu radomszczańskiego, na którego stronach internetowych (www.plawno.com) można odnaleźć szereg fotografii jego autorstwa. Odrębny obszerny materiał w dorobku fotografa stanowią reportaże z różnego typu uroczystości. Wiele fotografii Polcyna można odnaleźć w albumach: Pilica, Piękno zagrożone, Rezerwaty ziemi piotrkowskiej, Nad górną Wartą i w książce Dziepłuć. Przeszłość jest niedokładna. Kolejne lata otwierają kalendarze wypełnione zdjęciami Czesława Polcyna. Odrębny obszerny materiał w dorobku fotografa stanowią reportaże z różnego typu uroczystości.

Czesław Polcyn Anna Beata Symołon

Czesław Polcyn i autorka. Otwarcie indywidualnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Radomsku r 2005.

Indywidualne wystawy Polcyna są zapisem licznych podróży po Europie, Afryce, Azji. Publiczność radomszczańska miała okazję zapoznać się z zapisem peregrynacji szlakiem Mojżesza, poszukiwaniem wspólnych i odrębnych klimatów kulturowych Egiptu i Ziemi Świętej, kulturami Morza Śródziemnego. Miała możność skonfrontować zakodowaną w nas pamięć biblijną i historyczną z wymykającą się tym porządkom rzeczywistością. Indywidualne wystawy poświęcone kulturom Morza Śródziemnego prezentował Polcyn w Radomsku i Krakowie.

Czesław Polcyn

Czesław Polcyn przy pracy.

W Rzejowicach można było zobaczyć wystawę, która jest skrótowym obrazem fascynacji Polcyna okolicami swojego dzieciństwa. Przedborski Park Krajobrazowy to kolejny etap fascynacji krajem dzieciństwa. Podobne w klimacie zdjęcia znajdują się w stałej ekspozycji Muzeum Ludowego w Przedborzu. W Krakowie artysta prezentował niedawno tajemniczy świat nietoperzy jurajskich jaskiń.
Prezentowana w Miejskiej Bibliotece w listopadzie 2004r. w Radomsku wystawa Mikrokosmos najbliższy pozwalała przyjrzeć się z bliska zatrzymanemu w makroobiektywie mikroskopijnemu życiu, stanowiącemu zazwyczaj tylko barwne szumy w naszej pospiesznej rzeczywistości. A przecież pozwalającemu na postawienie tak samo istotnych pytań, jak te, które rodzi kosmos.

Polcyn jest pasjonatem starych aparatów i fotografii. Uratowany przed zniszczeniem zbiór zdjęć wykonanych na szklanych płytkach w latach 1916–1939 zaprezentował radomszczańskiej publiczności z okazji obchodów 30–lecia Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Anna Beata Symołon

Powrót


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone – aneks.