Karnawałowy bal u Chomiczówny

W dwudziestoleciu międzywojennym Radomsko było miastem roztańczonym. Liczne bale odbywały się zazwyczaj w kino–teatrze Kinema, w sali Towarzystwa Dobroczynności i sali redutowej miejskiego ratusza. Ogrom pracy spadał wówczas na lokalne krawcowe, warszawskie i paryskie domy mody, bowiem miejsce szycia lub zakupu sukni przez ówczesne radomszczanki zależało od zasobności portfela i kontaktów. Popularnością cieszyły się bale kostiumowe utrwalone na zdjęciach zbiorowych, towarzyskich, portretach. Ogłaszano konkursy na najciekawsze stroje, a z ich wynikami zapoznawała systematycznie czytelników “Gazeta Radomskowska”.
bal karnawalowy
Jeden z takich bali utrwalony został na fotografii z 1931 roku należącej do zbioru starych fotografii Czesława Polcyna. W przygotowaniu jej częściowego opisu ogromnie pomocna okazała się rozmowa z p. Marią Kazimierą Jędrzejczyk obdarzoną niezwykłą pamięcią radomszczańskiej przeszłości.
Bal, zorganizowany przez Gimnazjum Żeńskie Chomiczówny – jak głosi ołówkowy napis na szarym papierze przyklejonym do szklanej płytki – zgromadził nauczycieli, gości, uczennice i rodziców. Brak feeri barw na prezentowanym zdjęciu, nie uniemożliwia jednak podziwiania różnorodności i staranności w opracowaniu kostiumów oraz odświętnego wystroju sali. Salę ratuszową wielu moich rozmówców rozpoznawało natychmiast po stylizowanym na rzymski wzór fresku biegnącym pod sufitem i umieszczonym centralnie portretem Ignacego Mościckiego. Spośród uczestników zabawy p. Jędrzejczk rozpoznała: prof. Górskiego – łysego pana z wąsikiem, trzecia od Górskiego – to Joanna Naporówna w białej bluzce z koronkowym kołnierzykiem, w ciemnej sukni ozdobionej jasnym kołnierzem siedzi prof. Kierocińska ucząca języka polskiego, Bronisława Czyżówna – blondynka o warkoczach…, ks. Kasprzak oraz prefekt ks. Bardela, ponadto siedzącą w białej bluzce i uśmiechającą się do chłopca Janinę Orzińską, której ojciec prowadził orkiestrę w Gimnazjum Fabianiego i leżącego po lewej stronie Witolda Woźniaka. Ciąg dalszy opisu fotografii czeka na uzupełnienie.

Beata Anna Symołon


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.