To już 44 lata…

28 stycznia 1964 r. – 28 stycznia 2008 r.

W połowie grudnia 2007 roku wieczorem w pokoiku redakcyjnym portalu pojawił się zapowiedziany i oczekiwany gość. Dr Mirosław Kaliszczak przyszedł z teczką archiwalnych materiałów dotyczących znanego niegdyś w całym Kraju radomszczańskiego kabaretu „Nietoperz” i propozycją ich publikacji w Internecie.
Mirosław Kaliszczak

Mirosław Kaliszczak na spotkaniu redakcyjnym (grudzień 2007 r.)

Już od trzech lat nosiłem się z zamiarem stworzenia działu publikującego radomszczańskie archiwalia, materiału uzbierało się sporo, ale zawsze czegoś brakowało (używając kolokwializmu – brakowało „kopa” i takim właśnie stała się ta wizyta). Pana Mirosława skierowała do mnie Anna Dębska–Molenda. Z Panią Anną i jej córką Marysią łączy moją rodzinę (mam nadzieję obustronna) przyjaźń już od dłuższego czasu, jestem bardzo wdzięczny za ten doskonały pomysł z „Nietoperzem”.
Mirosław i Ryszard

Mirosławowi Kaliszczakowi podoba się moja koncepcja graficzna, z tyłu Ryszard Banaszkiewicz (grudzień 2007 r.)

Ponieważ w styczniu 2008 r przypada rocznica (44 lata od premiery) materiał był bardzo pilny do opracowania. Postanowiłem także zrobić członkom zespołu świąteczny prezent. W Wigilię 24 grudnia 2007 roku część dostarczonego materiału została opublikowana i co kilka dni jest uzupełniana aż do wyczerpania się archiwaliów udostępnianych. Równolegle do publikowania w portalu powstaje z wydruków pamiątkowa „książka”. Materiały napływają i liczymy z panem Mirosławem, że będzie to pierwsze możliwie pełne opracowanie dotyczące wspaniałej inicjatywy grupki ludzi „pozytywnie zakręconych”, którzy promowali przez 17 lat nasze miasto a mało kto o tym pamięta. Może ta publikacja pobudzi innych do działania i nowy dział portalu „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” będzie się prężnie rozrastał, ze swej strony dołożę wszelkich starań, aby tak było. Liczę na owocną współpracę tych, którzy posiadają materiały godne ich „odkurzenia”.

Osiemnastego stycznia do redakcji swoje materiały dotyczące Kabaretu dostarczyła pani Irena Szwed–Lesińska, bardzo dziękuję. Szkoda tylko, że pani Irena nie zgodziła się na pamiątkową fotografię, aby ten tekst wzbogacić.
21 stycznia 2008 roku odwiedziłem jednego z twórców i „filar” Kabaretu – Jana Niezabitowskiego, który dla „Nietoperza” poświęcił siedemnaście lat życia. Na sympatycznej rozmowie i przeglądaniu archiwum zeszło nam kilka godzin.
Jan Niezabitowski

Przeglądamy zbiory Jana Niezabitowskiego dotyczące „NIETOPERZA” (styczeń 2008 r.)

Jan Niezabitowski

Jan Niezabitowski prezentuje plakat przedstawienia z 1964 roku (styczeń 2008 r.)

U państwa Pawłowskich

Spotkanie u Janiny i Piotra Pawłowskich (16 marca 2008 r.)

Pan Jan bez zastrzeżeń udostępnił zebrane materiały do opracowania oraz przekazał informacje, które pomogły mi nawiązać dalsze kontakty z „Nietoperzowcami”.
Udostępnione materiały są po przetworzeniu na postać elektroniczną natychmiast zwracane, dodatkowo po zakończeniu wszystkich prac technicznych każda z tych osób otrzyma płytkę CD z fotografiami (naprawionymi jeśli taka konieczność zaistnieje) i zbiorem innych archiwaliów pamiątkowych. Dodatkowo osoby te otrzymają… Ale to już moja redakcyjna niespodzianka. Apeluję także aby po otrzymaniu opracowania w formie elektronicznej posiadacze przekazali swoje zbiory do Muzeum Regionalnego w Radomsku bo tam jest ich właściwe miejsce moim zdaniem.
Zdzisław Wiśniewski
styczeń/marzec 2008 r.

Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.