KONSPIRACYJNE WOJSKO POLSKIE
1945 – 1955


Odsłonięcie obelisku i tablicy

Lasy w okolicach Bąkowej – Góry 1992 r

KWP logo

46 rocznica bestialskiego mordu

Rok 1992 – po kilkuletniej nieobecności wróciłem do Kraju już w inną rzeczywistość. Przyjaciel Lucjan Brycht poinformował mnie o terminie wydarzeń w Bąkowej Górze. Nie mogło mnie tam zabraknąć w tak doniosłej chwili jak odsłonięcie obelisku i tablicy na miejscu ukrycia zwłok bestialsko zamordowanych żołnierzy KWP.

Pamiętam z tych uroczystości wspomnienia członków rodzin oraz ks. Stanisława Piwowarskiego, który spowiadał skazanych na śmierć w radomszczańskim areszcie. W czasie tej uroczystości nabrałem przekonania (dziś to już fakt dokonany), że nadejdzie szybko czas odkłamania historii tamtych tragicznych wydarzeń, że ujrzą światło dzienne starannie ukrywane przez dziesięciolecia dokumenty.

Od wielu lat zbieram informacje i publikacje na temat AK i Konspiracyjnego Wojska Polskiego działającego na naszym terenie. Zbiory jakie posiadam są dość imponujące. Fotografie z uroczystości w 1992 roku leżały szesnaście lat prawie zapomniane w moich zasobach archiwalnych a inspiracją do ich natychmiastowego odnalezienia, przetworzenia na postać elektroniczną i opublikowania stała się wydana w 2008 roku przy wsparciu finansowym Gminy Kamieńsk książka Ksawerego Jasiaka.

Pracownik IPN Delegatura w Opolu dr Ksawery Jasiak specjalizujący się w zakresie najnowszej historii Polski jest autorem szerokiego opracowania pt. „DZIAŁALNOŚĆ PARTYZANCKA KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945 – 1955”.
Książka Ksawerego Jasiaka
W pracy tej na stronie 537 z przyjemnością zobaczyłem fotografię swojego autorstwa właśnie z uroczystości odsłonięcia obelisku i tablicy w Bąkowej Górze w roku 1992 ze zbiorów prywatnych Stanisławy Kil (będącej także na tym zdjęciu). To miłe, że moje fotografie z takich wydarzeń trwają w prywatnych zbiorach osób zainteresowanych i mogą wzbogacać opracowania książkowe. Mam nadzieję nawiązać kontakt z Autorem w celu wymiany materiałów, aby je opublikować na stałe w tym portalu.
Zdzisław Jan Wiśniewski
Książka Ksawerego Jasiaka

Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone.