Już po raz czwarty – od 21 do 23 września – obchodzone były w Radomsku Dni Kultury Żydowskiej. Organizatorzy, którymi byli: Urząd Miasta w Radomsku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Izraela, przygotowali wiele atrakcji. Znalazły się wśród nich projekcje filmów o tematyce żydowskiej, prelekcje, a także wystawy fotograficzne. Niewątpliwie największą atrakcją był spektakl „Aj waj, czyli historie z cynamonem” w wykonaniu Grupy Rafała Kmity.

IV Radomszczańskie Dni Kultury Żydowskiej ucztą dla ciała i duszy.

Portrecista – Projekcja filmu „Portrecista” i spotkanie z jego głównym bohaterem Wilhelmem Brassem oraz reżyserem Ireneuszem Dobrowolskim rozpoczęła wieczór filmowy. Portrecista opowiada historię Wilhelma Brassego, którego życiową pasją było fotografowanie. Przed wojną pracował on w dużym katowickim atelier, gdzie zasłynął z pięknych portretów fotograficznych. W czasie wojny trafił do Ąuschwitz za odmowę podpisania reischlisty. Tutaj także wykonywał portrety, robił ich nawet kilka tysięcy miesięcznie. Brasse nie przypuszczał, że cokolwiek mogłoby przerwać jego pasję. Doświadczenia obozów wyryły jednak w pamięci obrazy, których nie potrafił zapomnieć. Nigdy po wojnie nie był w stanie wziąć aparatu do ręki.
Wilhelm Brasse

Opowiada Wilhelm Brasse, z prawej reżyser Ireneusz Dobrowolski – foto Zdzisław Wiśniewski.

O wszystkich tych przeżyciach Wilhelm Brasse opowiedział radomszczanom po zakończeniu projekcji filmu. Zgromadzonych na sali głównie interesował obecny stosunek Wilhelma Brassego do narodu niemieckiego. Nie brakło również pytań, nawiązujących do niewoli.
Wystawa Pawelca – Po spotkaniu z bohaterem i reżyserem filmu uczestnicy wieczoru filmowego przenieśli się z sali kinowej do holu Miejskiego Domu Kultury, by tam wziąć udział w otwarciu wystawy fotograficznej Krzysztofa Pawelca.
Wystawa Pawelca

Hol MDK – wystawa Krzysztofa Pawelca – foto Zdzisław Wiśniewski.

Zaprezentowane zdjęcia powstały w 1990 r. na planie kręconego w Piotrkowie Trybunalskim filmu Jakub Kłamca. Tytułową rolę zagrał Robin Williams. Wernisażowi fotografii Pawelca towarzyszył występ muzyków: Tomasza Sroczyńskiego oraz Łukasza Jaworskiego.
W sobotni wieczór w Miejskim Domu Kultury w Radomsku publiczność naszego miasta bawili przedstawiciele Grupy Rafała Kmity.
Grupa Rafała Kmity
Zaprezentowali oni swój najnowszy program „Aj waj! czyli historie z cynamonem”, na który składały się zabawne piosenki, komiczne scenki i monologi oparte na motywach kultury żydowskiej. „Rzeczpospolita” uznała „Aj waj! czyli historie z cynamonem” za jeden z czterech najlepszych spektakli teatralnych 2005 roku.

Przemysław Jafra (Legion)

Tekst publikowany w tygodniku radomszczańskim „Po Prostu Informacje” nr 39/2006 (122) z dnia 28 września 2006 r.
Dziękuję za materiały w ramach współpracy (Z.W)
.


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski   wszelkie prawa zastrzeżone.