Miejski Dom Kultury w Radomsku gościł 27 września 2009 r Alinę Czerniakowską. Pani Alina jest dziennikarką oraz reżyserem filmów dokumentalnych jak sama mówi: – „o ludziach zasługujących na pamięć o ludziach nieugiętych, bo tak zostałam wychowana. Ojciec uczestnik wojen nauczył mnie głębokiego patriotyzmu”

Kadr filmu

ALINA CZERNIAKOWSKA – „CZY WARTO BYŁO TAK ŻYĆ?”


Projekcja filmu „Czy warto było tak żyć” o Stanisławie Sojczyńskim niekwestionowanym bohaterze naszego regionu a nawet całego Kraju poprzedziła spotkanie z Aliną Czerniakowską twórczynią tego wspaniałego i poruszającego dokumentu.

Kadr filmu

Stanisław Sojczyński – twórca i I Dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Film o Stanisławie Sojczyńskim oglądam często zawsze z tym samym wzruszeniem, bo od dziesięcioleci czekałem, aby prawda o tym CZŁOWIEKU wyszła na jaw i wyprostowała wpajane od ponad półwiecza kłamstwa urzędowe. Opracowania książkowe w tym pracowników IPN oraz ten film może wreszcie społeczeństwu także społeczności regionu radomszczańskiego pozwolą właściwie ocenić postać Komendanta „Warszyca”. To jeszcze kontrowersje wzbudzający w naszym regionie temat, ale prawda zwycięży między innymi dzięki takim ludziom jak Alina Czerniakowska.
Alina Czerniakowska

Alina Czerniakowska

Do spotkania z panią Aliną przygotowywałem się starannie. Miałem cały zestaw pytań, ale przedstawiciel IPN Katowice/Częstochowa Sławomir Maślikowski, który je prowadził doskonale stworzył taki nastrój, że już na wstępie otrzymałem odpowiedź na większość z nich. Pytaniem zasadniczym miało być, – dlaczego młoda piękna kobieta zajęła się tematem bardzo kontrowersyjnym niepopularnym nieakceptowanym jeszcze w pełni i zrobiła go (używając kolokwializmu) nie na zamówienie, lecz z wielkim sercem? Ja i wszyscy zgromadzeni na Sali projekcyjnej MDK otrzymaliśmy odpowiedź, – „bo tak zostałam wychowana, moją pasją są życiorysy ludzi niezłomnych walczących o Polskę i prawda o nich bez względu na koszty”

Alina Czerniakowska i Sławomir Maślikowski

Alina Czerniakowska i Sławomir Maślikowski

Po pierwszym zetknięciu się z filmem Aliny Czerniakowskiej o „Warszycu” marzyłem, aby spotkać i poznać osobę odważnie z pasją i profesjonalizmem przedstawiającą w filmowym dokumencie fragmenty życia człowieka, który poświęcił je Ojczyźnie i powinien być wzorem dla następnych pokoleń. Doczekałem takiego spotkania i z wielkim wzruszeniem rozmawiałem z panią Aliną. Nigdy nie zapomnę uścisku przy pożegnaniu, łączy nas pasja do umiłowania prawdy o rodakach godnych szacunku, czci i pamięci po wsze czasy. Dziękuję Pani Alino za spotkanie dziękuję za młodzieńczą energię, którą mnie Pani natchnęła. Liczę na następne spotkania i wiele kontaktów, które z pewnością zaowocują na tym portalu.
Podziękowanie

Podziękowania Alinie Czerniakowskiej i Sławomirowi Maślikowskiemu składa Anna Milczanowska Prezydent Miasta Radomska

Wydawnictwa

Na tym samym spotkaniu dzięki przedstawicielowi IPN w Częstochowie/Katowicach Sławomirowi Maślikowskiemu wszedłem w posiadanie dokumentu, o którym autorzy wspominają w opracowaniach książkowych dotyczących KWP i Komendanta „Warszyca”, cytowane są nawet wybrane fragmenty, lecz nigdzie nie spotkałem całości. Ten dokument, o którym w filmie Aliny Czerniakowskiej lektor mówi, że „powinien go znać każdy Polak” to list Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” do pułkownika „Radosława” (Jan Mazurkiewicz – Komendant Obszaru Centralnego Armii Krajowej, jesienią 1945 r. stanął na czele Głównej Komisji Likwidacyjnej Armii Krajowej).

Zdzisław Wiśniewski
(tekst, foto)

CZY WARTO BYŁO TAK ŻYĆ – zobacz film. (Przykro mi po sprawdzeniu film już nie jest dostępny w sieci. Zainteresowanych filmem proszę o kontakt) 2013 r..

DO PANA PUŁKOWNIKA RADOSŁAWA – zobacz list

ALINA CZERNIAKOWSKA – zobacz inne filmyCopyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.