ALINA CZERNIAKOWSKA – „PAPIEŻ POLAK”

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku 29 kwietnia 2011 r. odbyła się projekcja filmu Aliny Czerniakowskiej – „Papież Polak”.

Jan Paweł II

Projekcja filmu „Papież Polak” o Karolu Wojtyle – polskim Papieżu Janie Pawle II, człowieku który zmienił oblicze świata poprzedziła spotkanie z Aliną Czerniakowską twórczynią przedstawionego nam wzruszającego dokumentu.

Z lewej Alina Czerniakowska w rozmowie z dyrekcją MDK w Radomsku

Ten film to subiektywna i osobista refleksja o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypominając spotkania Ojca Świętego z rodakami, autorka filmu próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie miało i ma dla Polski to, że papieżem został Karol Wojtyła. Wykorzystane w filmie, nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia oddają klimat pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, pokazują, kim był dla Polaków i jakie stawiał im zadania, aby Polska mogła być wolna i odzyskanej wolności nie utraciła rozumnie ją utrwalając.

Czy idziemy drogą wytyczoną przez Niego, który był i jest niekwestionowanym światowym autorytetem moralnym, patriotą, wzorem niedoścignionym? – na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć kierując się sercem i rozumem, nie zwracając uwagi na „smoleńską mgłę”, jaką serwują nam „salonowe elity III RP”. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Aliną Czerniakowską, która opowiadała o szczegółach powstawania filmu i wspominała sylwetkę Jana Pawła II.
Alina Czerniakowska

Alina Czerniakowska

Miałem szczęście i wielką przyjemność gościć Panią Alinkę w redakcji Portalu, na miłych rozmowach bardzo szybko minął nam czas, zdążyliśmy jednak być pod pomnikiem KWP. Kochana, niezłomna i niepokonana Pani Alinko oby takich pokazów filmowych i spotkań przyjacielskich w Radomsku było więcej.

Alina Czerniakowska pod pomnikiem KWP

Alina Czerniakowska pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku

Mam nadzieję, że MDK w Radomsku lub może nasze Muzeum Regionalne zorganizuje spotkanie i pokaz najnowszego filmu „Trwajcie. IPN w latach 2005 – 2010. Janusz Kurtyka” /Zobacz koniecznie/. To wstrząsający dokument.

Podziękowania Alinie Czerniakowskiej

Wiele filmów Aliny Czerniakowskiej pomimo interwencji autorytetów krajowych i zagranicznych nie może się doczekać emisji w TVP – to tzw. „pułkowniki” niewygodne nawet dla tej, podobno demokratycznej, elity „trzymającej władzę”.
Podaję linki gdzie można kupić niektóre filmy Aliny Czerniakowskiej, na każdej z tych płyt jest kilka filmów z pewnością te znalezione zasoby szybko się wyczerpią, więc nie należy zwlekać (kliknij na foto okładki):

Alina Czerniakowska trzy filmy: „DZIEWCZYNY Z TAMTYCH LAT”, „1 SIERPNIA”, „MINĘŁA ROCZNICA”


Alina Czerniakowska trzy filmy: „HUMER I INNI”, „ON WIERZYŁ W POLSKĘ”, „W SPRAWIE GENERAŁA FIELDORFA”


Alina Czerniakowska cztery filmy: „MUSIELI ZWYCIĘŻYĆ”, „POWRÓT PADEREWSKIEGO”, „ZWYCIĘSTWO” „UŁANI, UŁANI…”


Zdzisław Wiśniewski
(tekst, foto)


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.