13 – 17 listopada 2006 r.

DNI OTWARTE W MDK

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku działa ponad 20 sekcji przeznaczonych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Największym zainteresowaniem cieszą się sekcje taneczne. Można do nich zaliczyć Dziecięcą Grupę Taneczną „Mrówki Bigbitówki”, Dziecięcy Zespół Taneczny „Dystans”, Zespół Tańca Nowoczesnego „Extasa” i Zespół Tańca Break Dance „Dropsy Squad”. Ponadto organizowany jest kurs tańca towarzyskiego dla każdej grupy wiekowej.
Zarówno dzieci, jak i młodzież mają możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych (Dziecięca Sekcja Plastyczna, Klub Plastyka, Świetlica Edukacji Artystycznej), wokalnych (Studio Piosenki, Zajęcia Chóralne dla dzieci), teatralnych (Dziecięca Grupa Teatralna, Młodzieżowa Grupa Teatralna). Ponadto w MDK działają: Klub Miłośników Kultur Świata „Światowid”, Przystań Literacka, Klub Miłośników Astronomii i Astronautyki, Koło Szachowe i Koło Osób Niepełnosprawnych.

Warsztaty malowania
W Miejskim Domu Kultury po raz drugi zostały zorganizowane Dni Otwarte. W dniach od 13 do 17 listopada 2006 r. w godzinach od 1600 do 1900 odbywały się warsztaty malowania na szkle „Kolorowe szkiełko”, prowadzone przez Katarzynę Kępę i Katarzynę Kempę z Biura Podróży Wewnętrznej.

Kapela radomszczańska
Ponadto codziennie o godzinie 1700, na dużej scenie, odbywała się prezentacja amatorskich zespołów artystycznych. W poniedziałek wystąpiła Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Przy ich muzyce pod sceną tańczyli m.in. członkowie Klubu Złotej Jesieni. We wtorek o działalności Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki „Proxima” opowiedział instruktor Piotr Baroński. Widzowie obejrzeli film nakręcony przez grupę oraz slajdy i zdjęcia z pokazów astronomicznych.
Na zajęciach KMAA „Proxima” uczestnicy mają możliwość nauki podstaw astronomii; obserwacji ciał niebieskich w pogodne wieczory; korzystania z różnych pomocy naukowych rozbudzających wyobraźnię takich jak: rzutnik do slajdów; komputer z oprogramowaniem astronomicznym, astro – zdjęciami i astro – filmami, modele, schematy, plansze. Ponadto do obserwacji nieba używają lornetki 7x50 i teleskopu Newtona o średnicy lustra 170 mm i powiększeniach od 55 do 260 razy.
Członkowie Koła przygotowują również pokazy astronomiczne. Radomszczanie mieli możliwość dwukrotnego obejrzenia częściowego zaćmienia Słońca oraz uczestniczyli w obserwacji przejścia Wenus przez tarczę Słońca.
Grupa Anny Dębskiej Molendy
W środę wystąpiły dzieci uczące się śpiewu u solistki opery wrocławskiej Pani Anny DębskiejMolendy. Ponadto swoje nowe układy choreograficzne zaprezentowały zespoły taneczne: Dziecięcy Zespół Tańca „Dystans” i Zespół Tańca Nowoczesnego „Extasa”.
„Dystans” powstał we wrześniu 1995 roku. Tańczą w nim dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Zespół bierze udział w wielu koncertach i imprezach okolicznościowych związanych z pracą i działalnością placówki. Ma na swoim koncie wiele I, II, III miejsc oraz wiele wyróżnień w turniejach, przeglądach i konkursach tańca o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Na zajęciach dzieci mogą nauczyć się różnych technik tanecznych (rap, funky – jazz, hip – hop). Zdobywają umiejętność pracy nad własnym ciałem, uczą się pracy w małych i dużych grupach, kształcą umiejętność praktycznego wykorzystania tańca.
Zespół taneczny
„Extasa” powstała we wrześniu 1994 roku. W zespole tańczy zawsze ok. 20 dziewcząt w przedziale wiekowym powyżej 14 lat. Zespół bierze udział w konkursach, turniejach, przeglądach i festiwalach tańca o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Uczestniczy w imprezach okolicznościowych i koncertach charytatywnych organizowanych na terenie naszego miasta i całego województwa łódzkiego oraz w imprezach organizowanych przez MDK.
Zespół brał udział w pokazie mody i fryzur. Ma na swoim koncie wiele I, II, III miejsc oraz wyróżnień. Jest laureatem IV, V i VI Otwartego Turnieju Tańca Dyskotekowego i Break Dance o nagrodę Prezydenta Miasta Radomska w kategorii disco i show – dance powyżej 14 lat. Jest zdobywcą GRAND PRIX w I Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych o „ZŁOTE BALETKI” w Tomaszowie Mazowieckim. Zespół specjalizuje się w dwóch kategoriach tanecznych: w disco i w show – dance. Instruktorem i choreografem obu zespołów od początku ich istnienia jest Aneta Bus.
Break Dance
Czwarty dzień Dni Otwartych umilił wszystkim występ Zespołu Tańca Break Dance „Dropsy Squad”. Sekcja break dance działa w Miejskim Domu Kultury od kilku lat. Taniec ten zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu.
Na zajęciach break dance uczestnicy poznają style, figury, technikę ich wykonania, jak również synchronizację ruchów z muzyką (poczucie rytmu) i taneczność. Zainteresowanie sekcją z roku na rok jest coraz większe. Biorą w nich udział przede wszystkim chłopcy w wieku od 8 do 23 lat. Sekcją opiekuje się Robert Łodyga.
Jej trzon stanowi grupa „Dropsy Squad”, w której tańczy ośmiu b–boyów z Radomska, która ma na swoim koncie spore osiągnięcia. Uczestniczą w wielu koncertach hip – hopowych i imprezach organizowanych przez MDK. Ponadto biorą udział w turniejach, przeglądach i konkursach tańca na terenie całej Polski.
Zespół jest zdobywcą II miejsca w 2003 roku i I miejsca w 2004 r. podczas Turnieju Tańca Dyskotekowego i Break Dance o nagrodę Prezydenta Miasta Radomska, I miejsca na I Przeglądzie Amatorskich Grup Break Dance w Myszkowie, I miejsca w Konfrontacjach Tańca Nowoczesnego Bełchatów „Wawrzkowizna” 2005 r., IX miejsca na eliminacjach do Mistrzostw Świata „BOTY POLSKA – 2005” w Koninie. Miejsce to grupa „Dropsy Squad” wywalczyła w gronie 16-tu najlepszych zespołów break dance w Polsce. Ich układ jako jedyny w całości był zaprezentowany w programie muzycznym – VIVA.
„Dropsy Squad” w czerwcu 2004 i 2005 roku występowali w mieście partnerskim Radomska – Offenbach koło Frankfurtu.
Przystań Literacka i Klub Światowid
Ponadto w czwartkowy wieczór o swojej działalności opowiedzieli członkowie Przystani Literackiej oraz Klubu Miłośników Kultur Świata „Światowid”. Przystań działa w Miejskim Domu Kultury w Radomsku od października 2003 roku. Młodzież i studenci rozmawiają o kulturze, literaturze, oglądają filmy, dzielą się własną twórczością i dyskutują. Spotkania mają charakter kawiarni literackiej.
Przystań otwarta jest również na zewnątrz. Organizuje wieczorki literackie. Do tej pory zaprosiła widzów na happening poświęcony Rafałowi Wojaczkowi, wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego, spotkanie poświęcone pamięci Czesława Niemena, Wieczór Tradycji Japońskiej, Zaduszki Muzyczno – Poetyckie oraz kilka wieczorów autorskich, w tym jeden w pubie Noworadomsk. W sierpniu 2006 r. poeci prezentowali swój dorobek artystyczny podczas Nocy Włóczęgów i Poetów, która odbyła się w piwnicy MDK. Członkowie grupy biorą udział w wielu konkursach literackich i odnoszą sukcesy.
Natomiast Klub Miłośników Kultur Świata „Światowid” powstał w maju 2005 roku. Początkowo był Klubem Miłośników Mangi. Młodzież dzieliła się swoimi refleksjami na temat przeczytanych komiksów i zdobywała wiedzę na temat kultury i tradycji japońskiej. Czytała, przygotowywała referaty, dyskutowała i słuchała muzyki. 1 lipca 2005 roku odbył się, zainicjowany przez Klub, Dzień Kultury Japońskiej.
Wkrótce okazało się, że młodzież interesuje się również innymi kulturami i z tego powodu zmienił się profil grupy. Klubowicze uczestniczyli w przygotowaniu Wieczoru ze Sri Lanką przy herbacie imbirowej, Dnia Kultury Irlandzkiej i Dni Kultury Słowiańskiej. Obecnie pracują nad organizacją Wieczoru Andrzejkowego i Dni Kultury Nordyckiej.
Ponadto Klub uczestniczył w dwóch wycieczkach. Pierwsza z nich odbyła się w maju 2006 r. do Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, natomiast druga we wrześniu na Festyn Archeologiczny w Biskupinie. O obu wyprawach można przeczytać w tym Radomszczańskim Niezależnym Serwisie Regionalnym. Jestem zarówno inicjatorką, jak i instruktorką Przystani Literackiej i „Światowida”..
Studio Wokalne
Podczas ostatniego Dnia Otwartego, w piątek, wystąpiło Studio Wokalne prowadzone przez Wiolettę i Pawła Ojrzyńskich. Działa ono w MDK od stycznia 2005 roku. Śpiewają w nim dzieci i młodzież z radomszczańskich szkół oraz studenci. Obecnie do Studia należy 20 osób, w tym chórki, kwartet, solistki i soliści. Studio Wokalne uczestniczy w wielu imprezach, organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Radomsku, uświetnia swoimi występami imprezy kulturalne na terenie naszego miasta, powiatu i województwa łódzkiego.
Studio ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nagrodę specjalna za chórki w IV Rawskim Mityngu Wokalnym w Rawie Mazowieckiej, II, III miejsce oraz wyróżnienie dla solistów biorących udział w wymienionym Mityngu, II miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek, nagrody podczas Festiwalu Piosenki im. Agnieszki Osieckiej, Festiwalu Piosenki Angielskiej, „Opalu” i Konkursu „Mikrofon’ 2005 i 2006. Ponadto Studio osiągnęło duży sukces 7 listopada 2006 r. podczas XI Koluszkowskiego Przeglądu Piosenki. Zdobyło tam dwa I miejsca, miejsce II i III oraz kilka wyróżnień.
Wystawa prac
Podsumowanie Dni Otwartych odbyło się w niedziele 19 listopada. Goście mieli możliwość obejrzenia wystawy prac powstałych podczas warsztatów malowania na szkle „Kolorowe szkiełko” oraz obejrzenia koncertu zespołu „Funny Fingers”, który powstał w 1999 r. Tworzą go czterej muzycy grający na instrumentach akustycznych. Muzyka, którą prezentuje Funny Fingers jest wynikiem wspólnych zainteresowań flamenco, jazzem, muzyką latynoamerykańską i arabską. Podczas koncertu można było zobaczyć pokaz tańca flamenco.

Tekst Wioletta Kowalska
foto Czesław Polcyn,
Zdzisław Wiśniewski.

Zespół Funny Fingers


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.