„KAPELA ZE WSI WARSZAWA”


30 czerwca 2006 roku o godzinie 1800 w sali widowiskowej MDK wystąpiła legendarna Kapela ze Wsi Warszawa w ramach Dni Kultury Słowiańskiej. Był to jeden z niewielu koncertów w Polsce, bowiem zespół ten występuje głównie za granicą.
„Kapelę ze Wsi Warszawa” założyło w 1997 roku sześcioro młodych ludzi, grających na skrzypcach, suce (unikalne polskie skrzypce pochodzące z XVI wieku), wiolonczeli i różnych tradycyjnych polskich bębnach. Na repertuar grupy składają się ludowe melodie taneczne, ballady i wiejskie pieśni wykonywane z wykorzystaniem dawnej techniki śpiewu: tzw. białego głosu. Jednakże nie są one jedynie naśladowaniem polskiej muzyki ludowej, lecz raczej komentarzem do niej, co w efekcie tworzy styl wykonywania muzyki ludowej, który bliższy jest współczesnym konwencjom estetycznym.
Muzyków pasjonuje podróżowanie do małych wiosek i odwiedzanie starych muzykantów, którzy opowiadają o swojej tradycji i dawnych, odchodzących zwyczajach. Przekazują oni Kapeli część tej tradycji w postaci muzyki, która jest podstawą i główną inspiracją do dalszej pracy.
Kapela ze Wsi Warszawa koncertowała w ponad 20 krajach całego świata i zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. I nagrodę w konkursie BBC Radio 3 Awards, w kategorii „New Commer” (2004); płyta „Wiosna Ludu” została uznana za jeden z najlepszych albumów muzyki folkowej w Niemczech, U.S.A. i Polsce (2004). Kapela zagrała również koncert na „Sfinks” Music Festival w Belgii (2001) i reprezentowała Polskę na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Etnicznej „Tanz&Fest” w Rudolstadt w Niemczech (2000).

Skład zespołu:
  • Maja Kleszcz – wiolonczela, śpiew
  • Magdalena Sobczak – cymbały, śpiew
  • Sylwia Swiatkowska – skrzypce, suka, śpiew
  • Wojciech Krzak – skrzypce, lira korbowa, drumla
  • Piotr Gliński – baraban
  • Maciej Szajkowski – bębenek obręczowy
Wioletta Kowalska

Tekst pobrany ze strony MDK /02.07.2006/ za zgodą pani Dyrektor Anity Zygmy

Galeria foto

Powrót – Back


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.