3–8 lipca 2006, wystawa i aukcja prac, zajęcia plenerowe – 9 lipca, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, Miejski Dom Kultury w Radomsku

M a g i a   m a l o w a n e g o   s z k ł a.


Warsztaty są pomysłem autorskim Katarzyny Kempy i jednym z wielu projektów złożonego przez Jej koleżankę Katarzynę Kępę Biura Podróży Wewnętrznej. Naczelną ideą przyświecającą powołanemu stowarzyszeniu jest twórczy rozwój człowieka, w szczególności dzieci, stwarzanie sprzyjających warunków do otwarcia własnego twórczego wnętrza, by talenty którymi zostaliśmy obdarowani, nie tylko nie ginęły w zaniedbaniu, ale aby mogły się rozwijać. Warsztaty malowania na szkle, jako forma plastyczna nieczęsto uprawiana, wypełniły przestrzeń dotąd w Radomsku niezapełnioną, choć kilkoro uczestników zdobyło pewne przygotowanie techniczne na zajęciach z projektowania i malowania witraży.
Uczestnicy warsztatów mogli przenieść własne pomysły plastyczne na szklane tafle, kieliszki, wazoniki, kule... Barwne plamy, zamknięte konturami lub swobodnie przechodzące jedna w drugą, zgeometryzowane wzory, roślinność, przekształciły przezroczyste, otwarte na każdą propozycję otoczenia przedmioty, w skończone i zamknięte kolorystycznie dzieła. Malowanie na szkle, nawet jeżeli dzieci miały do dyspozycji profesjonalne farby Talensa, nie jest bynajmniej umiejętnością prostą, dlatego na prace często kilkuletnich dzieci patrzeć należy z tym większym podziwem.
Warsztaty można było potraktować jako jednorazową przygodę ze sztuką lub jako systematyczne lekcje malowania na szkle pod okiem i fachowym, i niezwykle przyjaznym dziecięcym poczynaniom. Po zapowiedzianej wystawie, giełdzie i plenerowym malowaniu okien na radomszczańskim Placu 3 Maja można oczekiwać wielu inspirujących przeżyć.

Beata Anna Symołon


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.