Europejskie Dni Dziedzictwa w Radomsku

„KRYSTIANO AND ROMEN”


Europejskie Dni Dziedzictwa, organizowane z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej, w naszym województwie łódzkim obejmowały cykl kilkudziesięciu różnych imprez zorganizowanych w Łodzi, Łęczycy, Radomsku i Wieluniu.
Tegoroczne Dni przebiegały pod hasłem: „Ludzie gościńca, pielgrzymi, tułacze”, patronem ogólnopolskich obchodów EDD był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

W ramach trzydniowych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Radomsku Miejski Dom Kultury zorganizował 8 września 2007 r ponad dwugodzinny koncert cygańskiego zespołu „KRYSTIANO AND ROMEN”. Wśród publiczności byli także przedstawiciele różnych pokoleń Romów mieszkających w Radomsku.
Zespół pochodzi z Płocka i powstał w 1980 roku. Początkowo liczył 36 członków skład obecny to 11 artystów, jako kolejne pokolenie zespołu tworzą go:
Zbigniew Kowalski „Parno Ray” – Dyrektor Zespołu
Edward Kowalski „Krystiano”
Mieczysław Markowski „Fabiano”
Waldemar Siwak „Ricardo”
Daniel Siwak „Danielo”
Sebastian Iwańczyk „Sebo”
Adrian Kowalski „Brian”
Renata Siwak „Lena”
Wioleta Pakuła „Sandra”
Bożena Markowska „Patryna”
Zofia Iwańczyk „Klaudia”

W 1999 roku „ROMEN” na Międzynarodowym Festiwali Romów w Ciechocinku zdobył I miejsc. W nagrodę otrzymał zaproszenie na dwumiesięczne tourne po Australii. W 2000 roku Zespół zdobył Grand Prix tegoż Festiwalu. Zespół „ROMEN” od 2003 roku wspólnie z Urzędem Miasta Płocka organizuje Międzynarodowy Festiwal Romów. „ROMEN” ma na swoim koncie trzy płyty, a w roku 2007 ukażą się dwie nowe.
Na scenie w radomszczańskim Miejskim Domu Kultury „KRYSTIANO AND ROMEN” wystąpił w składzie:

Krystiano i Romen
Od lewej – Sandra, Klaudia, Parno Ray, Krystiano i Fabiano. Dziękuję Zespołowi za miłą rozmowę a panu Zbigniewowi Kowalskiemu także za owocny kontakt. Mam nadzieję, że przesłane materiały będą dla Was miłym wspomnieniem z Radomska.

Zdzisław Wiśniewski

Źródło: strony WWW zespołu
www.romen.plocman.pl
www.krystiano.plCopyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone – nota prawna.