„Trwajcie. IPN w latach 2005 – 2010. Janusz Kurtyka” – premiera

Wczorajsze spotkanie „Klubu Wtorkowego” miało szczególny charakter, odbyła się krakowska premiera filmu Aliny Czerniakowskiej „Trwajcie. IPN w latach 2005 – 2010. Janusz Kurtyka”. Gościem na pokazie był syn śp. Janusza Kurtyki. Spotkanie jak zwykle odbyło się w krakowskim klubie Imbir.
Film rozpoczyna się od przypomnienia, iż pokolenie, z którego tak jesteśmy dumni, urodzeni w międzywojniu byli wychowywani w duchu patriotyzmu, miłości do ojczyzny. To właśnie te wartości i tych bohaterów chciał przypominać śp. Janusz Kurtyka, stąd zeszyty WiN, stąd przypominanie żołnierzy wyklętych. Sam film zgodnie z tytułem pokazuje, co osiągnął IPN, ale też jak był atakowany podczas kadencji śp. Kurtyki. Kurtyka uważał (i słusznie), że tylko narody żyjące w prawdzie są naprawdę wolne, tej zasady trzymał się także szefując w IPN–ie. Ta zasada była jednak solą w oku „elit” III RP, które chciały nie pamiętać, co robiły przed 89 rokiem.
Świetnym powodem do ataku na IPN była np. wypowiedź Kurtyki o przeszłości Kwaśniewskiego, że ten był …„aparatczykiem komunistycznym”… A była też książka SB a Lech Wałęsa… Jednak te ataki na IPN nie przeszkadzały Kurtyce w rozkręceniu instytutu.
Jak w filmie przypomina Żaryn, instytut przed Kurtyką wydawał ok 30 książek rocznie, a od czasu objęcia stanowiska przez niego od 150–u do ponad 300–u. Ostatnią książką, którą promował Kurtyka była ta, o Katyniu – było to 6 kwietnia 2010 roku.
Sam film składa się z relacji pracowników IPN, przeplatanych wypowiedziami śp. Kurtyki, film warto zobaczyć. Niestety w obecnej sytuacji ciężko spodziewać się telewizyjnej premiery.

Materiał pobrano 01.05.2011 r. ze strony: http://zuberegg.salon24.pl/297541,trwajcie-ipn-w-latach-2005-2010-janusz-kurtyka-premiera


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.