Areszt

ARESZT MIEJSKI.


Budynek zachowanego do dnia dzisiejszego aresztu miejskiego w Radomsku powstał w latach 60–tych XIX wieku, jako dopełnienie prowadzonych wówczas prac remontowo–modernizacyjnych. Ogrodzono wówczas podwórko ratusza murowanym parkanem, wybrukowano je, dobudowano pomieszczenia gospodarcze, a także wzniesiono piętrowy budynek aresztu mieszczący po trzy cele na parterze i piętrze (jedna duża i dwie małe).
Cele


W okresie II wojny światowej władze okupacyjne przetrzymywały w nim nie tylko pospolitych przestępców ale również osoby podejrzewane o działalność niepodległościową.
W roku 1943 (7/8 sierpnia), oddział AK dowodzony przez por. Stanisława Sojczyńskiego „Zbigniew” przeprowadził udaną akcję odbicia 57 więźniów z radomszczańskiego aresztu.
Podobna akcja, ale wymierzona już w ubecki reżim miała miejsce w nocy z 19/20 kwietnia 1946 roku.
Od roku 1975, kiedy władze miejskie opuściły budynek ratusza, przenosząc się do nowej siedziby, całość zabudowy wraz z budynkiem aresztu, przejęło utworzone w 1970 roku Muzeum Regionalnego.
W latach 90–tych budynek aresztu został przebudowany, zmieniono lokalizację wejścia, przebudowano schody prowadzące na piętro oraz rozmieszczenie pomieszczeń na parterze.
Orginalne drzwi Drzwi celi


Niezmieniony pozostał układ cel na piętrze, pozostawiono również oryginalne drzwi.
W 2001r. budynek dawnego aresztu udostępniono zwiedzającym.
Wspólnie z Radomszczańskim Kołem Rodziny Katyńskiej w kwietniu 2004r. przygotowano i otwarto wystawę „Prawda, pamięć, przebaczenie...” zorganizowaną w 64 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.


(foto Z.W.)

Powrót


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.