Logo Radomska


ROK 2010 – ROKIEM KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO


POMNIK KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO

W pogodną niedzielę 26 września 2010 r. odbyła się w Radomsku największa od dziesięcioleci uroczystość patriotyczna – odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego twórcy pierwszego Komendanta Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” –poległych i pomordowanych w latach 1945 – 1955.

Pomnik KWP

Konspiracyjne Wojsko Polskie było największą w okupowanym przez sowietów Kraju wojskową formacją drugiej konspiracji walczącą ze zniewoleniem. Podniosła uroczystość rozpoczęła się mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Następnie uczestnicy przeszli do parku Solidarności, gdzie w pięknym krajobrazie usytuowany jest monumentalny pomnik.

Przemarsz z Kościoła pod pomnik

W uroczystości brali udział kombatanci, rodziny poległych i pomordowanych żołnierzy KWP, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Ochrony Pomników Pamięci Walki i Męczeństwa, żołnierze Kompanii Honorowej jednostki Wojska Polskiego z Lublińca.
Prowadzący uroczystość przedstawiciel głównego fundatora pomnika Grzegorz Wąsowski z Fundacji „Pamiętamy” podkreślił, że ten pomnik poświęcony pamięci żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego jest: „upamiętnieniem największego z możliwych świadectwa wierności najwyższym wartościom jakimi są niepodległość ojczyzny i wolność jej obywateli”. Dla żyjących bliskich poległym i pomordowanym żołnierzom KWP będzie to miejsce, w którym będą mogli oddać im hołd, bo w większości miejsca pochowania zwłok poległych i zamordowanych nie są znane do dnia dzisiejszego. Pomnik upamiętnia z imienia i nazwiska 230 żołnierzy „Warszyca” poległych i zamordowanych w latach 1945 – 1955 w walce z komunistycznym zniewoleniem.

Grzegorz Wąsowski

Prezydent Miasta Radomska Anna Milczanowska, która swym uporem doprowadziła do tej niezapomnianej uroczystości i została za to uhonorowana Medalem „Pro Memoria” powiedziała słowa, które powinny utkwić w naszych sercach: „chciałabym, aby pomnik był zadośćuczynieniem za to, że przez wiele lat historia o „Warszycu” była zakłamywana. Poznawaliśmy ją bardzo zafałszowaną i czas najwyższy, abyśmy my radomszczanie zaczęli poznawać prawdziwą historię, prawdziwe losy Warszyca i jego żołnierzy. Ten pomnik ma nam uświadamiać, że za wolną Polskę w której obecnie żyjemy, zginęli ludzie”

Odznaczenie Pro Memoria

Wspaniały monument powstał dzięki warszawskiej fundacji „Pamiętamy” stawiającej w całym kraju pomniki Żołnierzom Wyklętym. Partnerami tego przedsięwzięcia są: Komitet Ochrony Pomników Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Miasto Radomsko. Uczestniczący w uroczystości otrzymywali broszurę „Z dziejów Konspiracyjnego Wojska Polskiego autorstwa Ksawerego Jasiaka – pracownika IPN Częstochowa – Katowice, doskonałego znawcy tematu KWP.
Patronat honorowy nad budową pomnika przyjął Prezydent Rzeczypospolitej – śp. Lech Kaczyński, który na kilka dni przed smoleńską tragedią potwierdził swą obecność na uroczystościach. Dziwić więc mógł brak jakiegokolwiek znaku ze strony Kancelarii nowego Prezydenta RP, bo moim zdaniem powinna być zachowana ciągłość w tak doniosłych wydarzeniach.

Prezydent ś.p. Lech Kaczyński z żoną

Mnie znającego przeszłość i poglądy pana Komorowskiego to nie zaskoczyło. Szkoda, że (w moim głębokim przekonaniu) przez niewłaściwy wybór, tragiczną śmierć ludzi bardzo wartościowych i oddanych sprawie zachowania pamięci historycznej stracimy jako naród wiele następnych lat.
W moim głębokim przekonaniu straciliśmy 10 lat „Jaruzelki” – zbrodniczej wojny z narodem, za którą jej autor powinien być przykładnie ukarany choćby wzorem Rumunii, a nie cieszyć się splendorem i wielką ( w porównaniu z moją) emeryturą. Za kłamstwa pana Tuska, który przez dwa lata obiecywał koalicję z PiS, a po przegranych wyborach wypiął tyłek na społeczeństwo bo się na nie obraził straciliśmy następne lata.
Podkreślam aby nie być w konflikcie z prawem, że te stwierdzenia wynikają z mojego głębokiego przekonania i doświadczenia życiowego. Moje i nie tylko odczucia doskonale obrazuje felieton Jacka Ostrowskiego p.t. „Recepta na szczęście” na portalu kanadyjskiej polonii http://polishwinnipeg.com/146.htm#warte_odnotowania
Wszystko podkreśla uścisk „misia” Tusk z Putinem po katastrofie (sic! ) smoleńskiej. Stawiajmy więc pomniki poległych i pomordowanych przez komunistów bohaterów dopóki jest taka możliwość bo w dzisiejszych czasach poza Janem Pawłem II bohaterów i patriotów brak. A jak nazwać pana posła z Lublina wymachującego publicznie sztucznym gumowym penisem i jego budującą się partię – w moim przekonaniu Lubelską Penisówką.


W piątek, 17 września br. W Rzejowicach (gm. Kodrąb pow. Radomsko) gdzie urodził się Stanisław Sojczyński „Warszyc”, został odsłonięty obelisk upamiętniający setną rocznicę urodzin twórcy i pierwszego Komendanta KWP.

Płyta w Rzejowicach

Aktu odsłonięcia dokonali: starosta radomszczański Jerzy Kaczmarek, wójt gminy Kodrąb Stanisław Jasiński, jeden z fundatorów Zbigniew Podczaski oraz córka generała „Warszyca” Jadwiga Dziewior.

Ostatnie foto pochodzi z archiwum tygodnika „Komu i Czemu”Zdzisław Wiśniewski
październik 2010 r.

Pliki do pobrania:

pobranie  Ksawery Jasiak – „Z DZIEJÓW KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO”

pobranie  APEL POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH

pobranie  LISTA POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH

pobranie  Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski – „Żołnierze Wyklęci” o swej walce…

PLIKI POBRANE ZE STRONY   www.fundacjapamietamy.plCopyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone.