Skąd tu się wziąłem? Z Radomska… |
rok urodzenia
miejsce urodzenia Radomsko 1921 tak na tej kartce ze szkolnego zeszytu syna mieści się mój życiorys zostało jeszcze trochę miejsca zostało kilka białych plam (Tadeusz Różewicz „Życiorys”)
To właśnie w Radomsku 9 października 1921 roku urodził się Tadeusz Różewicz – poeta, dramaturg i prozaik, honorowy obywatel miasta. W poniedziałek obchodził swoje 85. urodziny. Mimo że nie ma sentymentu do rodzinnego Radomska, władze i instytucje kulturalne naszego miasta postanowiły uczcić ten jubileusz, organizując cykl imprez, składających się na „Weekend z twórczością Tadeusza Różewicza”.
Pisano o nim niegdyś: Tadeusz pochodzi z centralnej Polski, która niczym specjalnym się nie wyróżniała. Jeśli ktoś był z Wilna, to już coś znaczyło, ale z Radomska? Kto mógł być z Radomska? Przedwojenna prowincja to był osobny, specyficzny świat. I w nim dorastał Tadeusz Różewicz - jeden z najwybitniejszych polskich poetów, o którym krytycy piszą, że miał pecha, bo przyszło mu tworzyć w tym samym czasie, co Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Limit Nagród Nobla dla poetów z Polski został już wyczerpany.
Nazywany poetą rozpaczy, nihilistą, wyrażał w swojej poezji tragizm osamotnionej jednostki, zagubionej w świecie śmierci, okrucieństwa i cywilizacyjnego uniformizmu. Jego młodszy brat – Stanisław Różewicz, który specjalnie na ten jubileusz przyjechał do Radomska, powiedział:
– …Szuka pani klucza do mojego brata? Proszę przeczytać wiersz „W świetle lamp filujących”. Tam jest wszystko, co myśli o rodzinie, domu, miłości, o tym wszystkim, czego dziś ze świata ubywa…
…w świetle lamp kopcących człowiek był zadymiony mocniej w radości głębiej w trosce cienie rozchwiane odchodziły wracały rosły słowa były cieplejsze nieśmiałe dom kołysał się odpływał z trumną i kołyską
W ramach odbywającego się w dniach 6-8 października weekendu z twórczością Tadeusza Różewicza odbyły się w Miejskim Domu Kultury i Muzeum Regionalnym w Radomsku projekcje filmów i telewizyjnych realizacji tekstów poety. Były to m.in. „Kartoteka”, „Do piachu” oraz „Odchodzi” – spektakl teatralny Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika na podstawie książki „Matka odchodzi”, za którą w roku 2000 Tadeusz Różewicz zdobył Literacką Nagrodę NIKE.
|
![]() Wystawa w MDK pt. „Skąd się tu wziąłem? Z Radomska…” cieszyła się dużym zainteresowaniem. |
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku została otwarta wystawa, poświęcona twórczości Tadeusza Różewicza „Skąd tu się wziąłem? Z Radomska…”, a w Muzeum Regionalnym radomszczanie w towarzystwie znakomitego gościa – Stanisława Różewicza – zwiedzili poplenerową wystawę XII Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego Natura i Krajobraz „Nadwarciańskie Krajobrazy” Radomsko 2006.
|
![]() Stanisław Różewicz okazał się człowiekiem bardzo otwartym. Nie uciekał od rozmów z radomszczanami. |
Ciekawa okazała się również projekcja filmu w reżyserii Stanisława Różewicza „Kinema” z roku 1999, który opowiada o radomszczańskim kinie i dziecięcej fascynacji sztuką filmową.
Młodzi radomszczanie mogli pokazać swoją fascynację twórczością poety podczas Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza, który odbył się w radomszczańskim Domu Kultury. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniono zwyciężczynię – Magdalenę Kocik z Zespołu Szkół Elektryczno–Elektronicznych w Radomsku. Drugie miejsce zdobyła uczennica II LO w Radomsku – Julia Gradowska, a trzecie – również uczennica II LO – Ilona Potyrała.
Pierwszy weekend października 2006 r. minął więc pod znakiem ciekawych imprez kulturalnych, dzięki którym można było bliżej poznać twórczość znakomitego poety, dramaturga i prozaika, urodzonego właśnie w Radomsku.
Joanna Ćwiek Tekst publikowany w tygodniku radomszczańskim „Po Prostu Informacje” nr 41/2006 (124) z dnia 12 października 2006 r. |
Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski wszelkie prawa zastrzeżone. |