Marszałek pomoże Radomsku?

W piątek, 27 kwietnia 2007 o godzinie 1230 w Starostwie Powiatowym w Radomsku w odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Łódzkiego, Włodzimierza Fisiaka. Na konferencji obecni byli również: Prezydent Miasta Radomska Anna Milczanowska, Starosta Mieczysław Zyskowski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jacek Zacharewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Jakub Jędrzejczak. Konferencję prowadziła Aneta Niedźwiecka, podinspektor ds. Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Radomsku.
Marszałek Włodzimierz Fisiak
W pierwszej części spotkania, Pan Marszałek wyjaśnił powody swojej wizyty w Radomsku. Po pierwsze jak tłumaczył, chciał dobrze się poznać w ramach nowo funkcjonującego samorządu województwa łódzkiego z władzami poszczególnych starostw i gmin z całego regionu. Takie wizyty i związane z tym rozmowy Marszałek Fisiak prowadzi na terenie całego województwa.

Drugim powodem wizyty Marszałka było omówienie z lokalnymi władzami wszystkich bieżących problemów i niedoskonałości w funkcjonowaniu samorządów gminnych i powiatowych.
Trzecim powodem był niezwykle ważny problem dotyczący szans naszego województwa, związanych z wykorzystaniem środków unijnych na okres 2007–2013.
W dalszej kolejności, Pan Marszałek omówił program swojej wizyty. Spotkanie w Radomsku rozpoczęło się na terenie radomszczańskiej działki inwestycyjnej, na którą zarząd województwa zaproponował kwotę blisko 80 milionów złotych. Pieniądze te mają być przeznaczone na uzbrojenie terenu oraz na budowę obwodnicy Radomska.
Marszałek udał się również na budowę nowego szpitala. Pomimo, iż inwestycja ta nie jest finansowana przez samorząd wojewódzki, pieniądze na jej realizację przekazywane są przez samorząd województwa z budżetu centralnego. Marszałek wyraził ubolewanie, że budowa szpitala tak się przeciąga i zobowiązał się zrobić co tylko jest możliwe, aby zakończyć ją w kadencji obecnego samorządu.
Do zakończenia budowy szpitala potrzeba jeszcze około 50 milionów złotych. Środki jakie zabezpieczono na ten cel w tym roku nie są jeszcze znane, ponieważ do tej pory nie uzgodniono na szczeblu ministerialnym wysokości kontraktu wojewódzkiego na ten rok. Na rozmowy z urzędnikami w Warszawie, razem z Marszałkiem ma się udać Starosta Zyskowski, aby wspólnie przekonywać do przekazania jak największej ilości pieniędzy na ten cel.
Kolejnym punktem pobytu Marszałka w Radomsku było spotkanie z samorządami powiatu. Na spotkaniu tym mówiono przede wszystkim o problemach finansowych poszczególnych jednostek oraz o podziale przyznanych środków unijnych.

[Rozmiar: 75305 bajtów]
W drugiej części konferencji, Marszałek odpowiadał na pytania podnoszone przez przybyłych dziennikarzy. Rozmawiano między innymi o budowie szpitala, problemach realizacji różnych inwestycji budowlanych związanych z brakiem wykwalifikowanych pracowników, finansowaniu Festiwalu Marii Konopnickiej w Przedborzu oraz o Euro 2012.
Szczególnie tej ostatniej kwestii poświęcono wiele uwagi. Pomimo, iż w Łodzi nie przewiduje się rozgrywania meczów w ramach Mistrzostw Europy w roku 2012, władze województwa chcą być współorganizatorem tej imprezy. Region posiada bowiem wiele atutów, którym przede wszystkim jest bogata baza rekreacyjno – wypoczynkowa. Władze mają nadzieję, że część z drużyn, które przyjadą do Polski, zakwateruje się na terenie województwa łódzkiego. Już pojawiają się wstępne oferty takich ośrodków jak: Spała, Bełchatów, Uniejów, czy Łódź.

Aneta Wyczółkowska

Foto Czesław Polcyn, Zdzisław Wiśniewski. Tekst opublikowany w portalu Radomsko24 pobrano za zgodą w ramach współpracy.

Patrzę na budowę szpitala od samego początku a więc już ileś dziesiątek lat. To stały element krajobrazu południowej części osiedla i Miasta, już nawet nie potrafię zauważać postępów lub ich braku. Zaglądamy tam czasem z kolegą w odwiedziny do znajomego pieska, który z małego szczeniaczka osiągnął sędziwy dla swojej rasy wiek, ale nadal pilnuje terenu. To jedyny przyjemny moment z pobytu na tym placu budowy. Dlatego ten temat nie może mnie zainteresować. Pytanie dotyczące negatywnego załatwienia wniosków Towarzystwa im Marii Konopnickiej w sprawie dofinansowania Festiwalu w Przedborzu zadałem, bo te sprawy są bliskie sercu memu. Przyznaję, że nie byłem zbytnio przygotowany, bo kilkanaście minut wcześniej w telefonicznej rozmowie z Panią Dyrektor MDK w Przedborzu uzyskałem informację o kłopotach i aby zdążyć na konferencję nie miałem czasu na głębsze poznanie tematu. Na szczęście Marszałek także nie był przygotowany na tego rodzaju pytanie i zobowiązał się dać odpowiedź po sprawdzeniu dokumentów źródłowych. Zaproszenie na konferencję prasową otrzymaliśmy wszyscy od Marcina Nowickiego – Rzecznika Prasowego Marszałka Województwa Łódzkiego. Pewien jestem, że ten sympatyczny Pan w stosownym czasie prześle pełną odpowiedź Marszałka i będzie ona opublikowana. Czekam cierpliwie, bo zdaję sobie sprawę, że ten temat to jeden z drobniejszych elementów pracy URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO W ŁODZI.

Zdzisław Wiśniewski
08.05.2007 r.

Powrót – Back


Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.