Wojowie w Radomsku

W niedzielne popołudnie 9 czerwca 2006r. Radomsko stało się obiektem najazdu średniowiecznych wojów.

Podczas imprezy plenerowej, jaka miała miejsce na placu 3 Maja na mieszkańców naszego miasta czekało szereg niespodzianek. Przybyli do Radomska wojowie okazali się bardzo przyjaźni i z chęcią opowiadali o swoich zwyczajach i technikach walk. Główną siłę wśród przybyłych wojów stanowili Wikingowie, choć nie zabrakło również wojów słowiańskich.
Zaraz po rozłożeniu się w cieniu drzew dowódca oddziału wojów zaprezentował swoją drużynę omawiając poszczególne części stroju drużynników oraz elementy ich uzbrojenia. Następnie wojowie zaprezentowali kilka szyków bojowych. Kolejnym punktem programu był krótki pokaz walki. Ponieważ każdy z wojów chciał wygrać swój pojedynek nie obyło się bez drobnych kontuzji.
Po pokazie walk wojowie zaprezentowali jedno z najniebezpieczniejszych narzędzi walki w Średniowieczu, jakim był łuk. Łuk jak wiadomo był głównie domeną wojsk tatarskich, choć posługiwali się nim również wojowie np. na Wyspach Brytyjskich. Wojowie byli na tyle uprzejmi, że pozwolili mieszkańcom naszego miasta, aby spróbowali swoich sił w strzelaniu z łuku.
Walka w ciężkiej zbroi zwłaszcza w wysokiej temperaturze to zajęcie bardzo męczące, dlatego w ramach odpoczynku wojowie zaprezentowali swoje obozowisko częstując wszystkich chętnych przygotowaną przez siebie zupą. O tym, że w Średniowieczu bardzo często dochodziło przy stole do krwawych zajść radomszczanie przekonali się podczas kolejnego pokazu.
Cały najazd na nasze miasto przyjaznych wojów trwał ponad cztery godziny i wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców Radomska.

Przemysław Jafra
««   ——*——   »»

OSADA WOJÓW PODCZAS DNI SŁOWIAŃSKICH

  • …Nie odejdziemy w milczenie,
  • ani tym bardziej
  • w przeszłość.
  • Ruszajmy!
  • Ktoś imion naszych brzmienie
  • jeszcze pamięta
  • na pewno…
9 lipca 2006 r. radomszczanie na cztery godziny przenieśli się do czasów wczesnego średniowiecza. Na placu 3 Maja gościliśmy Drużynę Wikingów i Słowian Nordlige Sverda Hird, która przybyła do naszego miasta m.in. z Sosnowca, Będzina i Cieszyna. Na terenie obozu obejrzeliśmy pokazy inscenizujące średniowieczne życie. Kobiety Wikingów przygotowały specjalne jadło warzone w kotle. Był to średniowieczny rosół, przypominający nasz współczesny krupnik. Całą imprezę prowadził woj – konferansjer Rafał Kutołowski, który posługuje się pseudonimem Jarl Hendo.
Bardzo emocjonujące i widowiskowe okazały się walki w szyku i indywidualne, prezentacja formacji bojowych oraz zabawne scenki rodzajowe z udziałem kobiet, które dzięki swojemu sprytowi i sile, świetnie radziły sobie z mężczyznami, powalając ich na ziemię. Rozgrywane pojedynki posiadały bogatą narrację, a ich fabuła nawiązywała do starodawnych legend i wydarzeń historycznych z dziejów Polski.
Niemniejszą uwagę przyciągały konkursy. Brali w nich udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Można było sprawdzić swój spryt i umiejętności, a przy tym dobrze się bawić. Chętni mogli obejrzeć broń, którą posługiwano się w dawnych czasach, strzelać z łuku do tarczy, a także przymierzyć hełm i kolczugę.
Do imprezy przyłączyła się także Drużyna Słowian z Radomska. Trzyosobowa grupa zaprezentowała swoje stroje i broń. Wojciech i Artur są wojami słowiańskimi, natomiast Adam interesuje się rycerstwem wczesnośredniowiecznym. Do drużyny dołączyło już kilka osób, w tym również kobiety. Wszystkich miłośników historii, pragnących dowiedzieć się więcej o grupie lub przyłączyć się do niej, prosimy o kontakt adamawe@wp.pl, (tel. 511244802).
Pokaz Osady Wojów został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Radomsku w ramach Dni Kultury Słowiańskiej. Cykl imprez słowiańskich miał na celu przybliżenie tradycji naszych praojców, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno obyczajów, z których czerpiemy do dzisiaj, nie mając często świadomości, że ich twórcami byli dawni Słowianie.

* * *
Spotkania Drużyny Wikingów i Słowian Nordlige Sverda Hird odbywają się w Będzinie pod zamkiem. Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe. Główny cel spotkań to doskonalenie technik walki mieczem i tarczą, czekanem, włócznią, saksem zarówno w szyku, jak i formacjach bojowych. Ponadto wojowie poznają i opracowują zabawy z wczesnego średniowiecza. Sami wykonują namioty, zapinki, kolczugi, a także pogłębiają wiedzę historyczną i mitologiczną na temat Słowian i Wikingów; wymieniają się materiałami i prowadzą żarliwe dyskusje.
Drużyna bierze udział, oprócz indywidualnych pokazów, w turniejach rycerskich. W tym roku gościła m.in. w Ogrodzieńcu. Obecnie przygotowuje się do turnieju rycerskiego, który odbędzie się na początku sierpnia w Wolinie

* * *
Drużyny wojowników średniowiecznych oraz bractwa rycerskie to grupy osób prowadzących działalność kulturalną, mających wspólne fascynacje i pasje. Pragną one jak najwierniej odtworzyć realia wieków średnich poprzez stroje, uzbrojenie, rzemiosło oraz prezentację walk, obyczajów i sztuki.
Bractwa powstają głównie z niezależnej inicjatywy, a ich spotkania odbywają się przy zamkach lub miejscach historycznych. Duże bractwa mogą dzielić się na sekcje specjalizujące się w danych okresach historycznych lub w różnych dziedzinach życia. Wiele bractw, oprócz sztuk walki, uczy się tradycyjnego rzemiosła, np. szycia, tkania na bardzie, kowalstwa, płatnerstwa. Niektóre grupy tańczą lub wykonują muzykę dawną. Wojowie i rycerze starają się sami wytwarzać broń, m.in. zbroje, tarcze, a także namioty i stroje. Można również spotkać sekcje zajmujące się ceramiką i garncarstwem.
Podczas spotkań członkowie bractw podnoszą swoje umiejętności. Szkolą się we władaniu bronią taką jak miecze, topory, włócznie, kusze, łuki i oszczepy. Ćwiczenia mogą obejmować fechtunek, walkę indywidualną i w szyku, naukę jazdy z bronią turniejową.
Pierwsze bractwo rycerskie w Polsce zawiązało się w 1985 roku w Zawierciu w ramach Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. Założył je Zbigniew Rawicki. Wiele bractw nawiązuje do swojego regionu, miasta, czy też konkretnego zamku (np. Bractwo Rycerskie Zamku Bolków). Niektóre grupy utożsamiają się z konkretnymi wojownikami, rodami lub znakami orężnymi. Wiele bractw i drużyn nawiązuje do tradycji słowiańskiej i rycerskiej. Powstaje jednak coraz więcej formacji prezentujących inne kultury np. celtycką (Grupa Celtica), Wikingów (Nordlige Sverda Hird) W latach 90–tych zaczęły powstawać również bractwa nawiązujące do reguły zakonnej (Zakon Mieczowy) oraz bractwa odwołujące się do postaci świętych (Bydgoskie Bractwo Rycerskie św. Marcina).
Dzięki dynamicznemu rozwojowi bractw rycerskich i drużyn wojowników wzrosła liczba organizowanych turniejów. Powstało wiele imprez, podczas których promuje się kulturę rycerską. Największą liczbę bractw i publiczności przyciągają turnieje rycerskie. Najważniejsze z nich to Bitwa pod Grunwaldem (inscenizacja odtwarzająca tę bitwę) i Turniej Rycerski w Wolinie (nawiązanie do działań historycznych związanych z najazdem Wikingów i bitwy o Wolin).

Wioletta Kowalska

Strona drużyny – www.hendo.prv.pl  |  Kontakt – hendo@wp.pl

Kontakt – cyberwoj@poczta.fm


Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.