Zatrzymaj Lato w Radomsku

27 sierpnia 2006 roku, w radomszczańskim Parku Solidarności odbyła się kolejna, po Dniach Radomska, impreza plenerowa tym razem pod hasłem Zatrzymaj Lato. Portal Radomsko24 oraz noworadomsk.pl miał zaszczyt objąć patronat medialny nad imprezą.
W ofercie programowej przygotowanej dla mieszkańców i gości organizatorzy przewidzieli konkursy, kiermasze, pokazy oraz występy artystyczne. Na scenie wystąpili między innymi Golec uOrkiestra, Kasia Wilk & KTO TO, a także Verba i Avanti.

W skrócie o wykonawcach…

Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1998 roku. Od początku grał muzykę łączącą stylistykę jazzową i bluesową z motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania sąsiadów i przyjaciół. Liderami zespołu są bracia Paweł i Łukasz Golcowie. Golec uOrkiestra był kolejnym etapem w rozwoju muzycznym Pawła i Łukasza. Pomysł łączenia muzyki góralskiej z muzyką jazzową, popową, rock–and–roll'ową zrodził się podczas spotkań i wspólnego muzykowania z przyjaciółmi. Wszyscy członkowie zespołu są góralami "z krwi i kości" – doskonale grają i śpiewają. Pierwsze koncerty uOrkiestry miały miejsce na przeróżnych imprezach: od świąt kościelnych, państwowych po granie w klubach, galeriach, na lokalnych przeglądach, festiwalach etc.
Od stycznia 2005 roku zespół tworzą:
Paweł Golec – puzon, śpiew
Łukasz Golec – trąbka, śpiew
Edyta Golec – altówka, śpiew
Jarosław Zawada – skrzypce, śpiew
Zbigniew Michałek„Baja” – skrzypce, śpiew
Piotrek Kalicki – klawisze, akordeon
Ryszard Pałka – perkusja
Robert Szewczuga – gitara basowa
Grzegorz Kapołka – gitary
Bracia Golcowie
Kasia Wilk urodziła się w Lubinie, tam dorastała, uczyła się gry na gitarze i śpiewu. Obecnie mieszka w Poznaniu, studiuje kulturoznawstwo na UAM–ie, ale wciąż ma kontakt z muzyką. Z zespołem Kto To próbuje nowych brzmień i stylów, fascynuje ją muzyka rockowa i rhythm and blues. Ma już za sobą kilka prestiżowych festiwali, m.in. imienia Anny Jantar we Wrześni, gdzie w zdobyła Grand Prix.
Kasia Wilk, to młoda wokalistka, która wraz z zespołem Kto To szumnie wkroczyła w świat muzycznego showbiznesu, za sprawą swego duetu z Mezo oraz wydanej z zespołem płyty '11'.
Kasia Wilk i Kto To
VERBA powstała w 1997 roku w Pile w Wielkopolsce. W skład wchodzą BARTAS I IGNAC. Produkcją muzyczną zajmuje się właśnie BARTAS. Starzy kumple z jednej klasy szkoły podstawowej szybko odkryli, że mają wspólne zainteresowania i postanowili połączyć siły. Bartas i Ignac zaczęli współpracować bardzo wcześnie, kiedy jeszcze hip–hop w Polsce nie cieszył się popularnością.
Zafascynowani muzyką powoli zaczynali myśleć o zrobieniu czegoś podobnego, jednak na początku reprezentowali różnorakie style muzyczne. Przez 18 lat aż do dziś nie rozstawali się z muzyką, bo jest ona ich życiem. Szukali w różnych klimatach od techno, house, electro, jungle poprzez pop i aż po hip–hop. I tak już zostało. Tworzą to, czego sami lubią słuchać, choć przyznają, że lubią hip–hop w każdym wydaniu. Ich zdaniem hip–hop musi być różnorodny i szczery. W ich utworach często przewijają się tematy codziennego życia i miłości i własne przemyślenia z nimi związane. Jest to muzyka dla wszystkich.
Chłopaki z Verby występowali w wielu miastach Polski. Na swoim koncie mają trzy nielegale, jednak w ciągu ostatniego roku zaszyli się w domowym studio i rozpoczęli prace nad płytą demo, których efektem zainteresowała się wytwórnia UMC Records.
Zespół Verba
AVANTI zespół grający na żywo w 100%. Nie znajdzie się u nich żadnych dyskietek ani sampli. Grają w składzie: perkusja, gitara basowa, gitara i instrumenty klawiszowe.
Wokalnie jesteśmy mocni – śpiewa nasza Marta, solistka oraz Waldek-gitarzysta i Irek-klawiszowiec. Do pomocy w chórkach mają jeszcze Wieśka–bas i Darka–pałkera, czyli mnie. Gramy razem 6 lat, choć każde z nas ma już za sobą po kilkanaście lat stażu muzycznego w różnych zespołach. Możemy zaoferować bardzo bogaty repertuar (ponad 150 utworów), od klasyki muzyki tanecznej (walc, tango, polka, latino) do współczesnego popu (polskiego i zagranicznego).” – tak piszą o sobie na swojej oficjalnej stronie internetowej.
AVANTI jest laureatem I miejsca w Przeglądzie Kapel Dansingowych Pomorza Środkowego w Miastku w 2000 i 2003 roku oraz II Nagrody w 2006. Otrzymali również I Nagrodę na Festiwalu Muzyki Klezmerskiej Charzykowy'2005.
Grażyna Majewska
Zespół Avanti

Zatrzymaliśmy Lato w Radomsku

Legnicka grupa teatralna Centrum Uśmiechu – otwierająca program tegorocznego pożegnania lata – miała trudne zadanie rozbawienia, nie tylko początkowo nielicznej, choć stopniowo napływającej, dziecięcej widowni, ale i zapanowania nad wynikającym z tej sytuacji chaosem. Ułatwił to dość luźno skonstruowany scenariusz widowiska oraz spajające wszystko postacie sceniczne. Od nich warto zacząć. Wyprowadzone z wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima postacie – warzywa: Burak, Marchewka, Szczypiorek oraz Pan Hilary zyskały nie tylko czytelny, ale i charakterystyczny wygląd. Imiona pękatego buraka w kryzie zielonych liści, stożkowatej pomarańczowo-zielonej marchewki i biało–zielonego szczypiorku wykrzyczane zostały przez dziecięcą widownię z zapałem i bez zająknienia. Odwołania do lektur wymagał tylko Pan Hilary w obszernym szlafroku, pasiastych pidżamowych spodniach i przeogromnych okularach. Ale to właśnie one były jednym ze szczególnie ogranych rekwizytów w konkursie bezładnego poruszania się w wielce umownym czasie. Warzywa zaludniły przestrzeń sceniczną intensywnym ruchem i zmienną modulacją głosu, wyśpiewały nowoczesne aranżacje znanych wierszy przy słyszalnej pomocy dziecięcej widowni, inscenizowały ruch dziecięcego pociągu, jak przy Tuwimowskiej Lokomotywie. I prowadziły wspomniane już konkursy. Nie były to jednak standardowe pytania dla mało inteligentnych istot, ale pełne humoru ich parodie. Wzięto bowiem w nawias prezentację własną dzieci, pytania, sposób obliczania czasu czy ustalania kolejności miejsc, a wszyscy uczestnicy, niezależnie od odpowiedzi, byli obdarowywani batonami. Za dobrą zabawę nagroda ten dobry wypracowany humor podtrzymująca. W epoce niekontrolowanego rozbudzania konkursowych apetytów nagradzających już samo bycie, taka zabawa była dobrą lekcją i dla dzieci, i dla dorosłych.
Zespół Centrum Uśmiechu
Wieczorny występ Kasi Wilk i zespołu KTO TO potwierdził i zaskoczył rozległą skalą umiejętności muzycznych i wokalnych popołudniowych warzyw. A radomszczańska publiczność miała możność poznania awersu i rewersu legnickich artystów.
Golec uOrkiestra w skupieniu przygotowywała przestrzeń i klimat koncertu. Ujmujące było przypomnienie wcześniejszego występu grupy na radomszczańskim stadionie przed pięcioma laty. Pamięć obustronna stanowi najlepszą uwerturę do porozumienia. W czasie koncertu klimat budowały przypominane największe przeboje, nowe utwory o łatwo wpadających w ucho refrenach, tłum wprawiany ze sceny w rytmiczne kołysanie, a nawet tworzący żywą scenografię z rąk czy płonących zapalniczek wznoszonych ku górze…. Ważnym momentem było wspólne wykonanie z publicznością radomszczańskiej wersji refrenu piosenki Do Milówki wróć. Już dawno Milówka przestała być konkretnym miejscem na mapie, a stała się symbolem rodzinnej miejscowości, wspomnień dzieciństwa, które dają siłę, by móc aktywnie funkcjonować w dorosłym życiu. Milówka, Wadowice, Radomsko… To nie imię, lecz miejsce jest najważniejsze. Potwierdziła to zresztą publiczność już podczas występu Kasi Wilk i zespołu KTO TO długo skandując refren piosenki Nasze miasto.
Beata Anna Symołon

Copyright © 2000 – 2008 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.