Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny „OPAL”

HISTORIA FESTIWALU

Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny „OPAL” posiada już 21-letnią tradycję. Pomysłodawczynią i realizatorką pierwszych festiwali była druhna Rosława Szleng. To w jej sercu zrodziła się idea przedsięwzięcia, które pozwalałoby młodym ludziom szlifować swe talenty, przełamywać bariery, i pobudzać ich do kreatywnego działania. Ona też wprowadziła nazwę festiwalu, podkreślającą jego specyficzny charakter.
Opal jest kamieniem półszlachetnym, a jego nazwa podkreśla amatorski wymiar festiwalu (jednakże z roku na rok staje się on coraz bardziej profesjonalny). Tak jak mieniący się w słońcu pełną gamą barw opal, festiwal ma dziś różnobarwne oblicza. Obejmuje nie tylko konkurs piosenki, ale także konkursy: plastyczny, fotograficzny, recytatorski i literacki. Poszerzył się też znacznie jego zasięg. Jest to już nie tylko festiwal mieszkańców Radomska i jedno z głównych wydarzeń w miejskim kalendarzu kulturalnym. W kolejnych festiwalach uczestniczy coraz więcej harcerzy (i nie tylko) z regionu, województwa łódzkiego i innych stron Polski.
Dla harcerzy Hufca Radomsko OPAL wciąż jednak pozostaje najistotniejszym wydarzeniem w całym roku. Bowiem tutaj przyznawana jest nagroda imienia druhny Rosi, stanowiąca ogromne wyróżnienie dla najlepszego środowiska Hufca Radomsko za „kawałek dobrej harcerskiej roboty”.

7–9 grudnia 2006 „OPAL”
logo opalu
w Radomsku

Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL 2006 odbywa się już po raz XXI. Corocznie nasz festiwal to 5 różnych konkursów:
  • piosenki
  • literacki
  • recytatorski
  • fotograficzny
  • plastyczny
Każdorazowo festiwal przybiera inną stylizację, tegoroczna związana jest z bajką „Było sobie życie”. W związku z tym scenografia i przebieg koncertu to wędrówka po ludzkim organizmie pełnym tajemnic i ciekawostek.
Głównym organizatorem festiwalu jest ZHP Komenda Hufca Radomsko, której instruktorzy tworzą sztab organizacyjny odpowiedzialny za przygotowanie tego najważniejszego dla harcerzy wydarzenia kulturalnego.
Festiwal jest otwarty, co oznacza, że do udziału w nim zapraszamy nie tylko harcerzy, ale również dzieci i młodzież niezrzeszoną w ZHP. W tym roku w festiwalu udział wzięli poza mieszkańcami powiatu radomszczańskiego i pajęczańskiego (Kodrąb, Gomunice, Kamieńsk, Strzałów, Dębowiec Mały, Strzelce Wielkie) uczestnicy z Kielc, Łodzi, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego.
Nasz festiwal oprócz 5 konkursów oferuje uczestnikom wiele atrakcji, m.in. nocne zwiedzanie muzeum, wyjście na basen, maraton filmowy, gry i zabawy integracyjne. Zapraszamy do udziału w następnych latach!

KADRA FESTIWALU

KOMENDANT

phm. Łukasz Więcek

SZEF SZTABU PROMOCJI

phm. Magdalena Geniusz

REŻYSERIA SCENOGRAFIA I PROWADZENIE KONCERTU FINAŁOWEGO

phm. Joanna Kina

REŻYSERIA I PROWADZENIE MAŁEGO FINAŁU

phm. Marta Krzysztofik

PROGRAM (poza konkursami)

pwd. Agnieszka Ciepielewska

SZEF BIURA FESTIWALU

dh. Anna Jędrzejczyk

KWATERMISTRZ

dh. Łukasz Bartnik

UCZESTNICY i JURY

I. Konkurs piosenki

Ilość zespołów i solistów występujących – 52
Jury – Wioletta Ojrzyńska, Sławomir Kotlicki, Bożena Szleng

II. Konkurs recytatorski

Ilość uczestników – 73
Jury – Anita Pawlak–Zygma, Dorota Kanafa, Aleksandra Gniłka, Radosław Kowalski

III. Konkurs literacki

Ilość uczestników – 30
Jury – Anita Pawlak–Zygma, Dorota Kanafa, Aleksandra Gniłka, Radosław Kowalski

IV. Konkurs plastyczny

Ilość uczestników – 170
Jury – Zdzisław Gebauer, Ewa Margas–Cyganek, Joanna Sroczyńska

V. Konkurs fotograficzny

Ilość uczestników – 25
Jury – Krzysztof Pawelec, Jakub Kędra, Marcin Borowiecki

Ewentualne uwagi i sugestie kierować do Administratora.
Teksty opracowano na podstawie materiałów otrzymanych oraz własnych. (Z.W)

Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski  Wszelkie prawa zastrzeżone.